Hoppa till huvudinnehållet

Anvia inleder samarbetsförhandlingar om vart femte arbetstillfälle

Kuva: Shutterstock
Kuva: Shutterstock
– Meddelandet om samarbetsförhandlingar är tungt för många, konstaterar huvudförtroendemannen.

 

Teleoperatören Anvia inleder samarbetsförhandlingar som omfattar 350 arbetstagare. Företaget har berättat om nedskärningar på rentav 70 årsverken.

– Det är mycket. Meddelandet om samarbetsförhandlingar är tungt för många, konstaterar huvudförtroendeman Christian Henriksson.

Företaget som verkar i Österbotten motiverar gallringen i kostnader och eventuella uppsägningar med försämrad lönsamhet.

– Förhandlingarna börjar på onsdag och då berättas det vilka personalgrupper samarbetsförhandlingarna berör närmare.

Företaget har informerat att förhandlingarna inte gäller till exempel personalen i kundbetjäningen. Samarbetsförhandlingarna omfattar ungefär 35 personer vid Anvia, Anvia Telecom och Anvia IT-tjänster.

I förhandlingarna tas även en flyttning av installationsverksamheten till Anvia Telecoms dotterbolag Viria upp.

Som bäst förs en kamp om ägandet av Anvia, för konkurrenten Elisa, som äger nästan en tredjedel av Anvia, har länge försökt köpa sig majoriteten. Anvias styrelse har likväl inte rekommenderat godkännande av Elisas bud.

Pro Nyheter / Katja Palhus
Översättning Susanne Paetau