Hoppa till huvudinnehållet

Arbetet och hemmet långt från varandra

Då en stor arbetsgivare lämnar en industriort är personalens alternativ en cellbostad lik den under studietiden. Pro arrangerar i dag ett seminarium om bostadspolitik.

Utbudet av arbetsplatser och bostäder fördelas inte jämnt i Finland. Tjänstemannens lön räcker inte till rymligt boende i huvudstadsregionen, fastän det finns arbetsplatser. På industriorter på tillbakagång kan man däremot bo bra, men arbetsplatserna är på kort.

De som bosatt sig på medelstora industriorter har stött på orättvisa situationer, då en stor arbetsgivare säger upp stora mängder anställda. Man har skaffat egnahemshus. Barnens skolor, kompisar och hobbyn finns i staden som inte längre erbjuder föräldrarna inkomst.

Människor måste börja från början och det är svårt att få huset sålt fastän man skulle vara villig att flytta. För priset på ett egnahemshus vid en insjöstrand på en liten ort får man i Helsingfors en etta eller tvåa i höghus.

Fackförbundet Pro arrangerar i dag torsdag ett bostadspolitiskt seminarium och väcker tjänstemän och politiker till att notera sambandet mellan arbetsmarknads- och bostadspolitik.

I Pro tror man att om inte uppmärksamhet fästs vid saken, kan bostadssituationen hindra tillväxten efter recessionen.  Svårast är situationen i huvudstadsregionen, där det råder brist på bostäder till skäligt pris.

Ammatissa Pro -tidningen/Pirkko Koivu
Översättning Susanne Paetau