Hoppa till huvudinnehållet

Efter Mersu-festen uppsägningar vid Valmet Automotive i Nystad

Uppsägning hotar 65 tjänstemän. – Nyheterna om full sysselsättning är sårande för dem som är permitterade eller kommer att sägas upp, säger tjänstemännens förtroendeman.

Biltillverkaren Valmet Automotive inleder samarbetsförhandlingar för att säga upp 65 tjänstemän och högre tjänstemän från planeringen i Nystad.

– Vi är helt nere. Här har vi arbetat övertid också på veckosluten och försökt få projektet klart. Nu är det färdigt och det här är tacken, berättar tjänstemännens förtroendeman Thomas Manelius.

Personalen blev överraskad av att samarbetsförhandlingar inleds, för alla permitteringar efter föregående samarbetsförhandlingar har inte ens hunnit börja.

– Nyheterna i början av veckan om full sysselsättning sårade verkligen dem som är permitterade eller kommer att sägas upp, sammanfattar förtroendemannen tjänstemännens tankar.

Efter föregående samarbetsförhandlingar, som avslutades på sommaren, är 12 personer permitterade och i november börjar permitteringen för 13 personer. Det har förts 6–7 samarbetsförhandlingar i företaget under ett par års tid.

Valmet Automotive sysselsätter ungefär 180 personer i tjänstemannauppgifter och sammanlagt ungefär 900 personer i Finland. Förutom i Finland finns produktionsanläggningar i Tyskland och Polen.

 

Pro Nyheter
Översättning Susanne Paetau