Organisationerna utmanar de finländska företagen att sköta om arbetstagarnas rättigheter i all affärsverksamhet, även i underleverantörskedjor och utanför Europa. Ansvaret för att mänskliga rättigheter förverkligas kan inte läggas ut på konsumenterna.
Många produkter i vår vardag tillverkas av personer som inte får lön som räcker till att leva och arbetar i förhållanden där arbetstagare blir sjuka eller dör. Barn- och tvångsarbete är inte historia. Det verkar som om många finländska företag som verkar internationellt inte identifierat konsumenternas vilja att göra etiska val. Organisationerna uppmuntrar företag till öppen och aktiv kommunikation om bakgrunden till sina produkter.
– Finländarnas intresse för arbetstagarnas rättigheter har vuxit avsevärt. De flesta av oss vill att produkterna tillverkas i bra förhållanden och att arbetstagaren får en tillräcklig lön att leva på. Företagen borde se etisk produktion som en konkurrensfördel och aktivt kommunicera till kunderna om arbetstagarnas rättigheter och produktionsförhållandena, säger Katri Blomster, koordinator för biståndsinformation vid fackets solidaritetscentral SASK.
Rapporteringsansvar för stora börsbolag
På EU-nivå tog man förra veckan ett steg framåt då Europeiska unionens råd godkände ett direktiv som medför att börsbolagen i rapporter ska inkludera social synvinkel samt miljö- och människorättsfrågor.
– Ändringen är i rätt riktning. Regelrätt rapportering ökar företagens medvetenhet om risker och problem. Man kan ändå fråga sig om rapporter som görs i efterhand är ett tillräckligt effektivt sätt att förhindra brott mot mänskliga rättigheter såsom barnarbete eller tvångsarbete, konstaterar Akavas sakkunniga Miika Sahamies.
Internationella arbetsorganisationen ILO har definierat grundrättigheterna i arbetslivet och övervakar förverkligandet.
– Grundrättigheterna i arbetslivet är rätt till organisering, kollektiv förhandlingsrätt samt förbud av tvångsarbete, barnarbete och diskriminering. För att det ska förverkligas på olika håll i världen är bindande lagstiftning och övervakning av väsentlig betydelse, poängterar FFC:s chef för internationella ärenden Katja Lehto-Komulainen.
Människovärdigt arbete i fokus på världsdagen för schyssta arbetsvillkor
På världsdagen för schyssta arbetsvillkor den 7 oktober, firar man på finländska arbetsplatser det som är bra i arbetslivet och möjligheten att delta i utvecklingen av det.
Alla villkor för schysst arbete förverkligas inte heller alltid på finländska arbetsplatser, men hos oss skyddar lagar och avtal arbetstagarna och man kan ingripa. I många andra länder finns de inte eller man övervakar inte tillämpningen.
– Rätten att organisera sig och förhandla på arbetsplatserna är betydande faktorer då man vill förbättra arbetsförhållanden eller löner. Via det kan förbättringarna överföras ända till lagstiftningsnivån, poängterar informatör Taina Vallander från STTK.
Delta och dela till andra
Världsdagen för schyssta arbetsvillkor den 7 oktober är en kampanjdag för människovärdigt arbete och de anställdas grundrättigheter. Samtidigt firas ett bra arbetsliv och möjligheterna att utveckla det. Dagen firas samtidigt i uppskattningsvis 60 länder. I Finland ordnar man under dagen olika evenemang på vanliga arbetsplatser. Temadagen firas redan för sjätte gången.
Gör du också något i schysst arbetes anda och dela det till andra!
I Twitter @Kunnontyo, #kunnontyönpäivä och i Facebook: facebook.com/kunnontyo
Pro Nyheter / källa: STTK