Hoppa till huvudinnehållet

Finansieringsbranschen förhandlar om kollektivavtal

Kuva: Shutterstock
Kuva: Shutterstock
– Vi höll i dag en lägesöversikt om bankernas resultat och inkomstutvecklingen i branschen förra året. Det finns mycket på bordet att förhandla om såväl på löntagar- som på arbetsgivarsidan, vilket är bra med tanke på utvecklingen av kollektivavtalet, berättar finanssektorns direktör Antti Hakala från Fackförbundet Pro.

Pro Nyheter

Fackförbundet Pro rf, Fackförbundet Nousu rf, De högre tjänstemännen YTN rf samt arbetsgivarnas organisationer Finans Finland (FA) och Arbetsgivarna för servicebranscherna PALTA rf inledde i dag måndag 2 oktober 2017 förhandlingarna om kollektivavtal för finansieringsbranschen.

Fackförbundet Pros direktör för finanssektorn Antti Hakala berättar att förhandlingarna fördes i en god anda..

– Vi höll i dag en lägesöversikt om bankernas resultat och inkomstutvecklingen i branschen förra året. Det finns mycket på bordet att förhandla om såväl på löntagar- som på arbetsgivarsidan, vilket är bra med tanke på utvecklingen av kollektivavtalet.

Vid förhandlingsbordet sitter från Pro utöver Hakala de ansvariga branschombudsmännen Jarmo Paananen och Rainer Heino, förhandlingsdelegationens ordförande Riitta Suonpää och förhandlingsdelegationens vice ordförande Tarja Lehto.

Förhandlingarna fortsätter den 12 oktober och de förs under oktober–november. Branschens kollektivavtal löper ut den 30 november.