Hoppa till huvudinnehållet

Flera tusen har undertecknat vädjan för kvalitativ utbildning

Organisationerna som motsätter sig de betydande nedskärningar i utbildningen som regeringen planerat, för en kampanj för god utbildning och kompetens.

Koulutus antaa siivet-kampanjen lanserades i juli på Finlandsarenan i Björneborg och samlar medborgare för att underteckna webbadressen och försvara finländarnas rätt till kvalitativ utbildning.  

Man kan underteckna adressen på webbsajten www.koulutusantaasiivet.fi via Fackförbundet Pro eller via organisationerna Finlands studentkårers förbund (FSF), Finlands studerandekårers förbund SAMOK och Suomen Ammattiin opiskelevien liitto SAKKI.

I kampanjen lyfter man fram betydelsen av kvalitativ utbildning och därav följande högklassig kompetens som Finlands viktigaste framgångsfaktorer. I den internationella konkurrensen klarar sig i framtiden bara de länder som på allvar satsar på grundutbildning och utbildning på andra nivån, högskoleutbildning samt kompetenstillväxt i arbetslivet. Utbildning är en investering som alla har nytta av.

Organisationernas målsättning är att samla 30 000 underskrifter på adressen och att överlåta den till statsminister Juha Sipilä i början av september.