Hoppa till huvudinnehållet

Fortum har framgång och snålar

Företaget överväger personalminskningar enhetsvis. – Det är otroligt med effektiveringsåtgärder i det här läget, konstaterar Petteri Hyttinen, ansvarig ombudsman för energibranschen i Fackförbundet Pro.

Fortum gjorde ett gott resultat, berättar företagets delårsrapport om det första kvartalet 2013. Affärsvinsten, som heter duga, var 650 miljoner, eller nästan som förra årets 654 miljoner euro.

– Igen ett bra resultat, konstaterar Petteri Hyttinen, ansvarig ombudsman för energibranschen i Fackförbundet Pro.

Högavkastande Fortum inledde år 2012 ett effektiveringsprogram med målet att stärka företagets penningflöde med över en miljard euro åren 2013–2014.

I delårsrapporten bedömer företaget nu att penningflödet är starkt och har ökat till 646 miljoner euro från 553 miljoner euro år 2012.

– Det är otroligt med effektiveringsåtgärder, då företagets penningflöde är starkt och ökar i ett synnerligen osäkert ekonomiskt läge i övrigt, konstaterar Hyttinen för energibranschen i Pro.

Fortum försöker minimera personalminskningarna genom naturlig avgång och pensioneringar alltid då det är möjligt. Situationen bedöms enhetsvis.

 

Pro Nyheter
Översättning Susanne Paetau