Hoppa till huvudinnehållet

Gruppermitteringsförfarandet avskaffas från början av juli

Från den första juli måste alla som permitteras själva anmäla sig som arbetssökande vid arbets- och näringsbyrån. Det räcker inte med arbetsgivarens meddelande.

Från och med den 1 juli 2013 måste permitterade själva anmäla sig som arbetssökande, i första hand via webben på adressen www.te-tjänster.fi. Anmälan ska göras senast den första permitteringsdagen. Jobbsökningen träder inte längre i kraft genom arbetsgivarens meddelande, om permitteringen börjat i juli eller senare.

Om permitteringen börjar 30.6 eller tidigare, träder jobbsökningen i kraft om arbetsgivaren har lämnat ett meddelande om gruppermittering som gäller personen till arbets- och näringsbyrån. 


Arbetssökande behöver bankkoder eller chipförsett personkort

För arbetssökande är det snabbaste sättet att inleda jobbsökningen på adressen www.te-tjänster.fi. Inloggning i tjänsten ska göras med bankkoder eller chipförsett personkort. Jobbsökningen inleds genast när arbetssökanden har svarat på frågorna i webbtjänsten och skickat uppgifterna.

Tillvägagångssättet efter att jobbsökningen inletts beror på för hur lång tid den arbetssökande är permitterad. Närmare instruktioner finns på arbets- och näringsbyråernas webbplats.

Om arbetssökanden inte har bankkoder eller chipförsett personkort, kan jobbsökningen endast inledas genom att personligen kontakta arbets- och näringsbyrån.


Förhandsmeddelande ska fortfarande ges

Arbetsgivare behöver inte längre lämna uppgifter om enskilda permitterade till arbets- och näringsbyrån. Om arbetsgivaren permitterar minst tio arbetstagare, ska arbetsgivaren dock även i fortsättningen lämna ett förhandsmeddelande till arbets- och näringsbyrån. I meddelandet anger arbetsgivaren en bedömning av antalet arbetstagare som ska permitteras, sättet att genomföra permitteringen samt en bedömning av tidpunkten för permitteringen.  

Gör så här:

Inloggning i webbtjänsten ska göras med bankkoder eller chipförsett personkort. Jobbsökningen inleds genast när du har svarat på frågorna i webbtjänsten och skickat uppgifterna.

Om du är permitterad för viss tid för högst tre månader, gör så här:

1) Inled din jobbsökning via webbtjänsten Egen jobbsökning på adressen www.te-tjanster.fi > Anmäl dig som arbetssökande eller http://www.te-palvelut.fi/asva

2) Lämna inom 10 dagar en kopia av arbetsavtalet eller det skriftliga förordnandet eller någon annan redogörelse för anställningsförhållandets villkor och en kopia av meddelandet eller intyget om permittering till arbets- och näringsbyrån.

3) När arbets- och näringsbyrån har fått handlingarna, börjar byrån handlägga ditt utkomstskyddsärende och giltighetstiden för din jobbsökning förlängs till slutdatumet för permitteringen eller den sista permitteringsperioden. Arbets- och näringsbyrån kontaktar dig, om det behövs.

4) Om permitteringstiden ändras, lämna in ett nytt permitteringsmeddelande eller permitteringsintyg till arbets- och näringsbyrån.

Om du är permitterad tills vidare eller för viss tid för över tre månader, gör så här:

1) Inled din jobbsökning via webbtjänsten Egen jobbsökning på adressen www.te-tjänster.fi > Anmäl dig som arbetssökande eller http://www.te-palvelut.fi/asva

2) Kontrollera på sidan Lokala TE-tjänster (http://www.te-palvelut.fi/mol/se/041_tetjanster/index.jsp) hur du ska gå till väga för att fortsätta med ärendet. Din jobbsökning är i kraft i 14 dagar från det att uppgifterna skickades. Byråerna har organiserat skötseln av ärenden på olika sätt. Arbetslöshetsförmån kan betalas tidigast från och med startdatumet för jobbsökningen.

Om du inte har bankkoder eller chipförsett personkort, kan du inleda jobbsökningen endast genom att personligen kontakta arbets- och näringsbyrån.

  

Pro Nyheter / Källa: Arbets- och näringsministeriet