Hoppa till huvudinnehållet

HKScan investerar 80 miljoner euro i ny fabrik i Raumo

HCScan flyttar broilerproduktionen från Eura och bygger en ny fabrik i Raumo. De anställda i Eura har med tillförsikt tagit emot nyheten efter att samarbetsförhandlingarna avslutades.

Livsmedelskoncernen HKScan bygger en ny produktionsanläggning i Raumo, berättade bolaget i sitt pressmeddelande 1.10.2015. Den nya broilerfabriken sysselsätter ungefär 300 personer då den står klar.

Preliminära tillståndsutredningar har redan gjorts och man försöker få ansökningsprocesserna avslutade så snabbt som möjligt. Den nya produktionsanläggningen skulle uppskattningsvis bli klar i slutet av år 2017 och ersätta HKScans nuvarande produktionsanläggning i Eura, där verksamheten fortsätter fram till att den nya produktionsanläggningen tas i bruk.

Produktionsanläggningen i Eura sysselsätter för tillfället nästan 540 personer. Samarbetsförhandlingarna i Eura avslutades förra veckan och högst 239 årsverken minskar. Tjänstemännens förtroendeman berättar att folk är nöjda att en fabrik byggs i Raumo. För tillfället arbetar 53 tjänstemän i Eura.

– Arbetsresorna hålls skäliga, för det är knappt 40 kilometer mellan den nya och gamla produktionsanläggningen. Raumo stad har också lovat stöda arbetsresorna de första två åren, berättar tjänstemännens förtroendeman Miina Laakso.

De personer som inte arbetar i uppgifter i anslutning till produktionen i Eura, fortsätter arbeta på verksamhetsstället i Eura. Funktionerna i anslutning till produktionsanläggningen flyttar helt till Raumo.

– Vi väntar med tillförsikt på vad som kommer, allt är ändå så i början. Den nya fabriken möjliggör produkter av högre kvalitet för kunderna och bättre konkurrensförmåga, teknologin går hela tiden framåt, berättar förtroendemannen.

Värdet på den nya produktionsanläggningen är ungefär 80 miljoner euro. I investeringen ingår en fabriksbyggnad på ungefär 25 000 kvadrat, infrastruktur, maskiner och apparater samt anskaffningar i anslutning till systemen.

Pro Nyheter / Nina Tuomainen /Källa: HKScans pressmeddelande 1.10.2015
Översättning Susanne Paetau