Pro Nyheter
Finansieringsbranschen och Danske Bank har varit i avtalslöst läge sedan början av december och förhandlingarna framskrider inte. Orsaken till återvändsgränden är meningsskiljaktigheter ifråga om bland annat löneuppgörelsen och villkoren för veckoslutsarbete. Strejk hotar igen nästa vecka i finansieringsbranschen. Ict-branschen stöder förhandlingarna med en arbetsblockad.
Om finansieringsbranschens strejk förverkligas 4-5.1.2018, börjar arbetsblockaden 4.1.2018 klockan 6.00 och slutar 5.1.2018 klockan 23.59.
- Medlingen i arbetstvisten fortsätter tisdag 2.1.2018 och Pros förhandlare gör allt i medlingen för att finna en lösning, konstaterar direktör Antti Hakala, som ansvarar för finansieringsbranschens förhandlingar i Pro.
Situationen är svår och tvisten håller på att bli mycket principiell. För att få till stånd en duglig kollektivavtalsuppgörelse i finansieringsbranschen, har Fackförbundet Pros styrelse fattat beslut om att verkställa en arbetsblockad i ict-branschen som gäller företag som omfattas av finansieringsbranschens och Danske Banks kollektivavtal. I arbetsblockaden deltar sakkunniga, chefer och tjänstemän som omfattas av Pros kollektivavtal för ict-branschen och blockaden gäller hela branschen.
YTN stöder blockaden genom att rekommendera att medlemmar i YTN-förbunden håller sig till sina egna uppgifter och inte utför Pro-medlemmars uppgifter som är belagda med blockad i Telia, Elisa och DNA.
Arbetsblockad stoppar skötseln av finansieringsbranschens beställningar och felreparationer
Arbetsblockad är en arbetsstridsåtgärd lik stödstrejk, där tjänstemännen i ict-branschen vägrar att arbeta med företag som satts i blockad. Arbeten som beställts från företag som satts i blockad utförs inte. I praktiken inverkar en arbetsblockad så att till exempel inga nya beställningar sköts och eventuella fel åtgärdas inte. Arbeten som är under arbetsblockad lämnas att vänta och de görs först efter att blockaden upphör. Arbetsblockad som förbundet fattat beslut om är en laglig stödåtgärd.
Arbetsblockaden omfattar till exempel alla Andelsbanker, POP Banker och Sparbanker, Danske Bank, Handelsbanken, Nordea och S-Banken.
- Det är viktigt att det finns solidaritet mellan olika branscher. Arbetsgivarförbunden har sinsemellan den här omgången mycket bestämt slagit fast sin ståndpunkt om till exempel löneförhöjningsnivån. Fackförbunden måste effektivera sitt samarbete för att få till stånd dugliga kollektivavtalsuppgörelser, konstaterar Antti Hakala.