Hoppa till huvudinnehållet

Internationellt fackförbund för kampanj mot finländskt företags agerande

– De finländska företagen bör vara modellföretag vad gäller samhällsansvar. Det här är ju en del av Finlandsbilden. Tyvärr är det inte så i praktiken, konstaterar chefen för internationella ärenden Matti Koskinen i Pro.

Det internationella industriförbundet IndustriALL Global Union, som representerar 50 miljoner arbetstagare i 140 länder, har inlett en kampanj som stöd för PKC:s mexikanska arbetstagare.

Det är mycket ovanligt att den internationella fackföreningsrörelsen börjar utöva påtryckning mot finländska företags verksamhet.

–         Det här är den första Labour Start kampanjen på flera år mot finländska företag, eventuellt på tiotals år, berättar chefen för internationella ärenden Matti Koskinen i Fackförbundet Pro.

PKC är finländsk tillverkare av ledningssatser till bilar, med fabriker i tio länder. I Mexico vill arbetstagarna vid PKC ansluta sig till det självständiga, demokratiska fackförbundet Los Mineros, men PKC har istället undertecknat avtal med ett arbetsgivarvänligt förbund. Företaget sade i december upp mer än 100 anhängare till Los Mineros-förbundet.

–         I Finlands regeringsprogram konstateras att finländska företag bör vara modellföretag vad gäller samhällsansvar. Det här är ju en del av Finlandsbilden. Tyvärr är det inte så i praktiken, konstaterar Matti Koskinen.

Det internationella fackförbundet uppmanar människor att sända meddelande till PKC:s ledning, så att den erkänner arbetstagarnas rätt i Mexico att välja sitt fackförbund.

PKC:s arbetstagare i Mexico berättar om sin kamp även på video.


Pro Nyheter
Översättning Susanne Paetau