Hoppa till huvudinnehållet

Ju mer täckande konkurrenskraftsavtal, desto större skattelättnad

Regeringen lovade i dag på presskonferensen skattelättnader från början av år 2017, ifall konkurrenskraftsavtalet blir av.

Regeringen berättade om eventuella skattelättnader på sin presskonferens i dag torsdag på eftermiddagen. Avsikten är att locka arbetsmarknadsorganisa-tionernas förhandlare att ingå avtal i de förhandlingar om konkurrenskrafts-avtalet som ännu är på hälft.

– Om vi får ett tillräckligt täckande avtal och det godkänns, stöder regeringen alla inkomstklasser med skattelättnader. Skattelättnaderna skulle träda i kraft 2017, berättade statsminister Juha Sipilä (C).

Storleken på skattelättnaderna skulle vara 315 miljoner. Om man i konkurrenskraftsavtalet når en täckning på 80 procent av arbetstagarna, skulle skattelättnaderna vara 415 miljoner. Om man i konkurrenskraftsavtalet når en täckning på 90 procent av arbetstagarna, skulle skattelättnaderna vara 515 miljoner. Siffrorna preciseras i augusti.

Enligt statsministerns bedömning skulle skattelättnaderna som mest inverka ungefär hundra euro i medelinkomsttagarens lönekuvert. Eventuella skattelättnader gäller alla inkomstklasser utom pensionärer. Statsministern motiverade linjedragningen med att avsikten är att kompensera det att löntagarna i framtiden betalar allt större del av arbetsgivaravgifterna.

Regeringen lovade, att om den ekonomiska utvecklingen tillåter, kan man åren 2018–2019 fortsätta med skattelättnaderna.

Regeringen håller fast vid sin målsättning att höja sysselsättningsgraden i Finland till 72 procent.

Konkurrenskraftsavtalet skulle frysa lönerna för ett år

Konkurrenskraftsavtalet skulle förlänga den årliga arbetstiden med 24 timmar. I kollektivavtalen bestäms hur det ska ske i respektive bransch.

Lönerna skulle inte höjas år 2017.

En del av arbetsgivaravgifterna skulle flyttas till arbetstagarna att betala.

Avtalet innehåller också sänkning av semesterpenningen för arbetstagarna i den offentliga sektorn med 30 procent för några år.

I avtalet ingår huvudlinjerna för att utveckla lokalt avtalande.

Varför ingås avtalet?

Konkurrenskraftsavtalet är alternativ till de tvångslagar landets regering presenterade i september 2015.

Målet med konkurrenskraftsavtalet är att få fart på Finlands ekonomiska tillväxt och sysselsättningen.