Hoppa till huvudinnehållet

Lemminkäinen inleder omfattande samarbetsförhandlingar

Ansvarige branschombudsman Jorma Ikävalko går inte med på att skapa panik: ”I byggnads skönjs inte en bredare uppsägnings- eller permitteringsvåg. På Lemminkäinen kan däremot fortsättning följa”.

Byggnadsföretaget Lemminkäinen inleder samarbetsförhandlingar i Finland och utomlands som gäller hela koncernen.

Bolaget eftersträvar en minskning av upp till 300 årsverken som en del av sitt effektiveringsprogram.

Tillsvidare sysselsätter Lemminkäinen ungefär 8 000 personer, största delen av dem i Finland.

Bolaget har meddelat att man i samarbetsförhandlingarna som inleds i måndag söker alternativa anpassningsåtgärder i stället för direkta uppsägningar. Med effektiveringen eftersträvar Lemminkäinen en årlig kostnadsinbesparing på 50 miljoner euro efter år 2013.

 
Byggnads drar rätt bra

Jorma Ikävalko, som ansvarar för byggnadsbranschen i Fackförbundet Pro, bedömer för Pro Nyheterna att det i branschen inte kan skönjas en omfattande uppsägnings- eller permitteringsvåg av ekonomiska orsaker eller produktionsorsaker, trots Lemminkäinens meddelande.

–        Orderstocken är rätt bra fram till i vår men ett litet lugn har noterats också i tillväxtcentra. Allt som allt går vi mot nästa år i en rätt stabil byggnadssituation.

För Lemminkäinens del pågår nu en gissningstävling i byggnadsbranschen huruvida Peab, som redan äger tio procent av Lemminkäinen Rakennus Oy, till slut köper hela byggnadsverksamheten.

–        Om så sker står vi igen inför stora organiseringar, spår Ikävalko.


Pro Nyheter / Jaana Pohja
Översättning Susanne Paetau