Hoppa till huvudinnehållet

Nya samarbetsförhandlingar vid SSAB: 465 arbetsplatser hotade i Norden, varav 50 i Finland

– Bläcket har inte hunnit torka efter uppsägningarna i december, då nya meddelanden redan står på lut. Samhällsfördrag och produktionshopp, ska vi rädda arbetsplatser med dem? Vi räddar inte det här samhället genom att skära i semestrar och semesterpremier, Finland behöver arbete och beställningar, säger förtroendemannen.

Stålbolaget SSAB meddelade i dag den 12 februari att man inleder samarbetsförhandlingar om 465 arbetstillfällen i Norden. Förhandlingarna som inleds i Finland omfattar uppsägning av 50 tjänstemän, främst i Brahestad, Tavastehus och Helsingfors. Det finns tjänstemannauppgifter också i Uleåborg, Seinäjoki, Åbo och på några mindre orter.

Tjänstemännens förtroendeman Pasi Heikkinen beskriver situationen i Brahestad som otrolig.

– Bläcket har inte hunnit torka efter uppsägningarna i december, då nya meddelanden redan står på lut. Personalen hoppades att vi nu skulle ha kunnat koncentrera oss på att arbeta. De anställda har redan varit flexibla och arbetar långa dagar, då det inte finns tillräckligt många som gör jobbet, berättar förtroendemannen.

Det är meningen att förhandlingarna slutförs under april, informerar bolaget.

Samhällsansvar av företagen

Under de senaste samarbetsförhandlingarna i december 2015 minskade SSAB 180 arbetstagare vid SSAB Europes fabrik i Brahestad. Efter att SSAB år 2014 köpte Rautaruukki har man effektiverat funktionerna och 1 300 har fått gå.

Förtroendemannen som sett många samarbetsförhandlingar efterlyser mer omfattande omställningsskydd och övergripande samhällsansvar av arbetsgivarna. Arbetsgivaren kunde delta mer i omskolning av de uppsagda.

– Samhällsfördrag och produktionshopp, ska vi rädda arbetsplatser med dem? Vi räddar inte det här samhället genom att skära i semestrar och semesterpremier, Finland behöver arbete och beställningar, säger förtroendemannen.

Massuppsägningar i Sverige

I Sverige ämnar bolaget säga upp 265 tjänstemän och 150 arbetare vid fabrikerna i Oxelösund och Borlänge, men även i viss mån från fabriken i Luleå och koncernfunktionerna i Stockholm.

– Jag är orolig för personalen. Situationen är säkert kaotisk, för det pågår stora förändringar i Sverige, berättar förtroendeman Pasi Heikkinen.

Pro Nyheter
Översättning Susanne Paetau