Hoppa till huvudinnehållet

Pensionsförhandlingarna fortsätter med konsekvensbedömning

Arbetsmarknadsledarna träffas nästa gång i tisdag. Målet är att uppnå ett förhandlingsresultat snabbt efter det.

 

Pensionsförhandlingarna har fortgått hela veckan, även långt in på natten. Nu har förhandlingarna enligt centralorganisationerna nått så långt, att förhandlarna behöver detaljerade konsekvensbedömningar, vilka görs de närmaste dagarna.

Samtidigt fortsätter pensionsförhandlingsgruppen att förhandla dagligen. Avsikten är att lösa de detaljer som ännu är öppna.

Ordförandena och arbetsmarknadsledarna träffas nästa gång i tisdag. Målet är att uppnå ett förhandlingsresultat snabbt efter det.

Den här veckan har man utrett flera frågor som varit öppna, såsom ändringar i åldersgränserna för ålderspension, intjäningsprocent och nivån på arbetspensionsavgifterna.

Tjänstemannacentralorganisationen STTK stöder en modell, där tillväxten genast i början av arbetskarriären skulle vara jämnare och högre än vad den är nu. Enligt STTK har man redan nu sett att förhöjda intjäningsprocenter inte räcker som morot för att arbeta längre.  

– Av den orsaken stöder STTK en lösning, där intjäningsprocenten ända från början av arbetskarriären skulle vara jämnare och högre. Det här kan förverkligas genom att inte dra av löntagarnas arbetspensionsavgift från lönen som utgör grund för pensionen, konstaterade STTK:s ordförande Antti Palola i går.

Intjänande av pension från full lön skulle förbättra pensionsnivåerna och i fortsättningen vara till nytta för alla löntagargrupper.

Pro Nyheter / Katri Kangas
Översättning Susanne Paetau