Regeringssonderaren Juha Sipilä (c) presenterade i dag sitt förslag till samhällsfördrag åt STTK:s styrelse.
– Jag tycker det är utan konkreta åtgärder för alla andra än för löntagarna, som får spö.
Näringslivet är inte redo att förbinda sig till någonting. Statsförvaltningen förbinder sig endast till goda avsikter utan konkreta åtgärder, påpekar ordförande Jorma Malinen från Fackförbundet Pro.
Fackförbundet Pro är redo att godkänna ett samhällsfördrag där de åtgärder som behövs för ekonomisk tillväxt och förbättrad sysselsättning fördelas rättvist mellan samhällets olika aktörer.
Mest oroar sig Malinen för näringslivets inställning till samhällsfördraget.
– Arbetsgivarna vill ha företagen som fripassagerare. Löntagarna görs till betalare av alla skyldigheter och skatter. Pro ger inte sitt godkännande till ett sådant avtal. Alla parter ska förbinda sig till avtalet med någon verklig åtgärd, säger Malinen.
Näringslivet driver på förlängning av arbetstiden för löntagarna.
– En förlängning av arbetstiden passar oss om den förverkligas genom att bestämma minimiarbetstid i nollavtal och andra splittrade anställningsförhållanden samt genom att förbättra arbetets fortbestånd för dem som är i arbete, konstaterar Malinen.
I Tyskland på Meyer Werfts varv har delstaten, arbetsgivaren och löntagarna på trepartsbasis ingått ett avtal som tryggar arbetsplatserna för varvets anställda fram till år 2030.
– Sådana konkreta åtgärder vill Pro ha, berättar Malinen.
Pro Nyheter/ Pros pressmeddelande 6.5.2015
Översättning Susanne Paetau