Uppkomsten av en arbetsmarknadsuppgörelse verkar allt längre bort. Finland näringsliv EK håller med sina krav på att fälla möjligheterna till enighet, anser ordförande Antti Rinne från Fackförbundet Pro.
EK har försökt pressa landets regering på beslut för att stöda näringslivet och har därför förhalat förhandlingarna med arbetsmarknadsparterna.
Enligt Rinne kör EK målmedvetet ner det finländska avtalssamhället. Avsiktlig förhalning i arbetsmarknadsförhandlingarna och utpressning av regeringen är en fortsättning på det politiska spel EK bedrivit de senaste åren, genom att ensidigt frånsäga sig avtalsskyldigheter som är motbjudande för arbetsgivarna.
– Målet för näringslivets frontfigurer är ett diktatsamhälle som fungerar enligt de globala börsbolagens intressen utan att bry sig om det finländska samhället. Bergsråden bestämmer var skåpet ska stå och såväl löntagarna som landets regering går i ledband.
– EK:s verksamhet ser ut som att man på arbetsgivarsidan inte på riktigt bryr sig om Finlands ekonomiska situation och en hållbar finansiering av välfärdssamhället, bedömer Rinne.
Pro Nyheter/Pros pressmeddelande 19.3
Översättning Susanne Paetau