Pro Nyheter
Pros styrelse godkände på sitt möte i går torsdag fem förhandlingsresultat om kollektivavtal.
Förhandlingsresultatet om förnyandet av kollektivavtalet för tjänstemännen i servicebranscherna uppnåddes 16.1.2018 i förhandlingarna mellan Pro och Arbetsgivarna för servicebranscherna Palta. Resultatet är till sin kostnadseffekt i enlighet med den så kallade allmänna linjen. Avtalsperioden är 1.2.2018–31.1.2020.
Förhandlingsresultatet för förnyandet av kollektivavtalet för tjänstemännen i kartong- och pappersförädlingsbranschen undertecknades av Pro, Pahvin- ja paperinjalostus Jalo ry och företrädarna för Yhteinen toimialaliitto 19.1.2018. Avtalsperioden är 1.2.2018–31.1.2020.
I avtalsförhandlingarna mellan Pro och Livsmedelsindustriförbundet ETL uppnåddes ett förhandlingsresultat 22.1.2018 om nytt kollektivavtal för tjänstemännen i livsmedelsindustrin för tiden 1.2.2018–31.1.2020. Båda parters beslutsfattande organ har godkänt förhandlingsresultatet till nytt kollektivavtal. Avtalet bestämmer anställningsvillkoren för ungefär 5 000 tjänstemän och sakkunniga.
Förhandlingsresultatet om kollektivavtal för tjänstemännen i stuveribranschen underskrevs 23.1.2018 av Pros och Hamnoperatörernas förhandlare. Avtalet är för 15 månader och innehåller en option på två år. Löneförhöjningarna följer den allmänna linjen de två första åren. I förhandlingsresultatet ingår också textändringar som föreslagits av förhandlingsdelegationen.
Förhandlingsresultatet om kollektivavtalet för Tallink Siljas tjänstemän undertecknades av Pros och Paltas förhandlare 24.1.2018. Avtalet är på två år och har en option på ytterligare ett år. Löneförhöjningarna följer den allmänna linjen de två första åren. I förhandlingsresultatet ingår också textändringar.
Fackförbundet Pro ingår kollektivavtal för ungefär 60 branscher. Förhandlingsresultat har hittills uppnåtts för 25 branscher.