Hoppa till huvudinnehållet

Slutlikvid för dem som gör Sisu-pastiller

Leaf stänger fabriken i Aura och flyttar produktionen utomlands.

Samarbetsförhandlingarna vid Leaf Suomi Oy:s fabrik i Aura har slutförts. Leaf, som bland annat tillverkar Sisu-pastiller, Abc-fruktpastiller och Lätkäliiga-godis stänger fabriken i Aura i början av år 2013. Stängningen av fabriken leder till att nästan 140 arbetstagare sägs upp.

Leaf fusionerades med svenska Cloetta i slutet av år 2011. Enligt koncernen råder det överkapacitet i produktionen. Leaf planerar flytta produktionen vid fabriken i Aura till andra fabriker i Europa.

Leaf Suomi Oy är en del av Cloetta-koncernen, som sysselsätter ungefär 2 600 personer.

–         Det räcker inte att konsumenterna uppmanas stöda inhemska arbetsplatser. Företagen måste själva förbinda sig att bevara arbetsplatserna i Finland, konstaterade Fackförbundet Pros ordförande Antti Rinne i april, då han besökte livsmedelsföretag i Satakunda.