Hoppa till huvudinnehållet

Sommaren stannar i Gustavs

Tycker du om att fiska eller letar du efter ett trevligt ställe att parkera husvagnen? Vill du övernatta i jurta eller i modernt strandhus? Är du på väg till Åland med båt? Pros medlemskort ger övernattning till halva priset i Gustavs Lootholma.

Bombsäkert ställe, skryter Hannu Aro i Lootholmas gästhamn i Gustavs.

I Lootholma får båtfararen sova ifred på natten, då man inte behöver bekymra sig om att vinden ändrar och båten skramlar överraskande. I den skyddade hamnen ryms nu 80 båtar efter att bryggan utvidgats sen förra sommaren.

– Vid utvidgningen har man använt förnuft. Det är lätt att angöra bryggan och det finns tillräckligt med bojar, konstaterar Hannu Aro, som seglar med sin fru Lissu.

Lootholma är en positiv överraskning för Aro som besöker stället för första gången. Enligt honom är priset konkurrenskraftigt jämfört med andra hamnar.

– Dessutom ingår användningen av tvättmaskin i priset, då det debiteras separat på andra ställen, påpekar Aro.

På stranden bredvid båthamnen har det nyligen byggt en grillplats. Sandstranden, med sol hela dagen, är också populär.

Gös på mete och plats för vagnen

På campingens gräsplan packar Heikki Hannula sin fiskeutrustning.

– Fiskevattnen är bra.  Med god tur och bra fiskeredskap får man abborre och gädda. Jag har också fått gös på mete från stranden, säger Hannula.

På campingen trivs man även längre tider. Åboparet Aimo och Tanja Koivukangas har hyrt plats för sin husvagn i Loothoma för hela sommaren.

– Fint ställe vid havet. Här behöver man inte klippa gräs och man kan gå fast varje dag i färdigt eldad bastu, räknar Koivukangas upp de goda sidorna.

Tanja Koivukangas är med cykel till matbutiken i centrum av Gustavs.

– Om man saknar motion kan man dansa åtminstone en gång i veckan i campingens restaurang Helena, skrattar Aimo Koivukangas.

Pro-medlem övernattar till halva priset

Lootholma är ännu ett nytt ställe för många, för nuvarande verksamhet började år 2010. Det hör allt möjligt till Lootholma vackra uddes förflutna och det ryms mycket på 25 hektar. Jörn Donner körde skonaren Helena till stranden och startade vilda discokvällar på 1970-talet. Teknisten Liitto köpte stället på 1980-talet och drev camping här. På 2000-talet stängdes stället för flera år, tills det började uppdateras till nutid. Nu kan man övernatta på Lootholma i lyxtält, på campingen eller i stuga.

Lootholmas campingområde betjänar resenärer med bil, båt, cykel eller husvagn. Från Osnäs i Gustavs kan man fortsätta med färja till Åland. Till Gustavs är det 70 kilometer från Åbo och 240 kilometer från Helsingfors.

 

 

Pro Nyheter / Katja Palhus
Översättning Susanne Paetau