STTK:s styrelse godkände idag förhandlingsresultatet om löntagarnas rätt till utbildning som verksamhetsmodell för kompetensutveckling. STTK är nöjt över att man nått överenskommelse om den centrala frågan i ramavtalet som varit öppen.
– Genom att öka utbildningen har Finland och finländarna framgång. Utbildning skapar trygghet för löntagarna vid strukturomställningar i arbetslivet och stärker finländska företags konkurrenskraft på den globala marknaden, konstaterar STTK:s styrelse.
Samförståndet i utbildningstvisten öppnar dörren på glänt även för en omfattande arbetsmarknadsuppgörelse. STTK:s styrelse är redo att fortsätta diskussionerna för att nå en central arbetsmarknadsuppgörelse, för konjunkturen är svag och arbetsplatser försvinner från Finland.
– Det finns strikta villkor för uppgörelsen. I en eventuell arbetsmarknadsuppgörelse ska det i första hand ingå löneförhöjningar som stärker köpkraften och man måste komma framåt i de kvalitativa frågorna för arbetslivet. Skyddet vid uppsägningar och lönejämställdheten måste till exempel bli bättre, fastslår STTK:s styrelse.
Regeringens förhandlingar om budgetramarna inleds 21 mars. STTK:s styrelse förutsätter att arbetsmarknadsförhandlingarna förs före ramförhandlingarna inleds. STTK:s styrelse samlas för att bedöma läget då diskussionerna framskrider eller förhandlingarna inleds.
Pro Nyheter/STTK
Översättning Susanne Paetau