Hoppa till huvudinnehållet

Tillverkarna av Pirkka-, Rainbow- och Eldorado-produkter dumpar anställningsvillkor

Ananassaft och tonfiskkonserver produceras i fabriker där minderåriga arbetstagare, fortlöpande övertidsarbete och svältlöner är vardag.

Arbetstagarna vid Natural Fruit -fabriken som tillverkar ananassaftkoncentratet som används i Pirkka-, Rainbow- och Eldorado-produkter får olagligt låg lön.  Arbetstagarna vid fabriken i Thailand är tvungna att arbeta övertid till och med 5–10 timmar per dag. Bland dem finns också minderåriga barn.

Det här framgår av utredningen om tillverkning av mataffärernas egna produktmärken som Finnwatch publicerat idag.

– Det är exceptionellt att företag som producerar direkt för den internationella livsmedelsmarknaden misstänkts för så här grava olagligheter. Arbetsförhållandena på fabriken uppfyller till många delar definitionerna för tvångsarbete och människohandel, säger Sonja Vartiala, verkställande direktör på Finnwatch.

I Finland gör Vip-Juicemaker Oy, som hör till Refresco-koncernen, ananassaftkoncentratet till saft. Saften säljs av till exempel S-gruppen, Kesko och Suomen Lähikauppa.

Enligt Finnwatch borde detaljhandelskedjorna bättre övervaka att de egna produkterna är ansvarsfullt producerade.  Även det internationella BSCI-ansvarssystemet, som detaljhandel använder, kräver utveckling.

– Man bör inte sluta köpa från fabrikerna som misstänks för olagligheter utan företagen ska vidta åtgärder för att förbättra anställnings- och arbetsförhållandena och öppet berätta om hur situationen utvecklas, uppmanar Vartiala.

Utredningen ”Halvalla on hintansa” har publicerats som en del av forskningsprogrammet ”Ihmisarvoinen työ” på Finnwatch. Fackförbundet Pro är med och stöder programmet.

Pro Nyheter / Finnwatch
Översättning Susanne Paetau