Den globala dagen för rejält arbete firas för nionde gången fredagen den 7 oktober i mer än 60 länder, för var och en av oss förtjänar ett människovärdigt arbete och bra arbetsliv.
I Finland är årets tema glädje. Skrattet ger gott humör i hela arbetsgemenskapen och ökar bevisligen orken, välbefinnandet och arbetets produktivitet och förlänger karriären.
Centralorganisationerna och SASK ger i de sociala medierna för Rejält arbete-dagen tips för att finna glädje i arbetet. Organisationerna uppmuntrar också arbetsgemenskaperna att göra 7 oktober till en årlig tradition för att stärka samhörigheten, till exempel genom en gemensam kaffestund.
Se mer i Facebook www.facebook.com/kunnontyo, Twitter och Instagram kunnontyo och #kunnontyönpäivä.
På Narinken sägs det stopp till osäkra anställningsförhållanden
Snuttjobb, nollavtal, deltid, länkade avtal och bemanningsarbete väcker hela tiden diskussion. Under dagen för rejält arbete vill man världen runt fästa uppmärksamhet vid det faktum, att för många arbetstagare arbetar i osäkra anställningsförhållanden och inte kan leva på sin lön.
Fackförbundet Pro och andra fackförbund bjuder i dag fredag klockan 15 framåt på information om arbetslivet, snuttkorv och kaffe på Narinken i Helsingfors. Vi samlar också namn på medborgarinitiativ, för att göra det möjligt att friare utbilda sig under arbetslöshet. Se Industrins löntagares evenemang i Facebook.
Delta i Pros utlottning i Facebook
Följ Pros Facebook och berätta genom att kommentera den här bilden, vad som ger dig glädje i arbetet. Du har tid att svara till slutet av dagen för rejält arbete 7.10 kl. 23.59. Bland alla som svarat lottar vi ut brandsläckningsfilt i design av Ivana Helsinki.
Vinnaren meddelas med privat meddelande i Facebook och genom att svara på bildens vinstkommentar. Pro betalar portot för postningen av vinsten till adress i hemlandet.