Hyppää pääsisältöön

BeACanth palkittiin Vuoden Huipuissa kahdella kultahuipulla

Vuoden huiput
Vuoden huiput
Pron tasa-arvoaiheinen BeACanth-kampanja voitti eilen Vuoden Huiput -gaalassa kultahuippuja kahdessa kategoriassa.

BeACanth voitti eilen Vuoden Huiput -gaalassa - ei yksi vaan - kaksi kultahuippua kategorioissa teksti ja ilmoitukset.

Kampanja rikkoi perinteisen liittoviestinnän kaavan yhdistäessään Minna Canthin asenteen ja provokatiivisen fraasin kannanottoon tasa-arvoisemman työelämän puolesta. Kampanja todisti tarpeellisuutensa levitessään kohderyhmässään kulovalkean tavoin.

- BeACanth oli parasta, mitä liitto voi viestinnässään tehdä: ottaa kantaa ajassa oleviin ilmiöihin tuoreella ja mieleenpainuvalla tavalla. Se tavoitti yleisönsä, puhutteli ja provosoi, Pron viestintäjohtaja Salla Matilainen kertoo.

Kampanja on tehty yhdessä Ceedr-toimiston kanssa. Vuoden Huippuihin osallistuneista 644 työstä shortlistalle oli valittu 99. 

Grafian Vuoden Huiput on Suomen merkittävin luovan suunnittelun kilpailu, joka on suunnittelijoiden itsensä vuonna 1980 perustama.