Hyppää pääsisältöön

”Palkallinen harjoittelu on merkki siitä, että työntekijää arvostetaan”

Kuvassa on Yosra Abu Deham kasvitieteellisessä puutarhassa Joensuussa
KirjoittanutJenni Meronen
KuvaJarno Artika
Kuvassa on Yosra Abu Deham kasvitieteellisessä puutarhassa Joensuussa
Harjoittelu avasi Yosra Abu Dehamille tien vakituiseen työsuhteeseen. Työehtosopimukseen kirjattu harjoittelun palkallisuus lisäsi motivaatiota ja tunnetta siitä, että työnantaja arvostaa harjoittelijan työpanosta.

Yosra Abu Dehamilla on syytä hymyyn. Hän valmistui vajaat kolme vuotta sitten Karelia-ammattikorkeakoulun Industrial Management -insinöörikoulutusohjelmasta, ja tekee nyt koulutustaan vastaavaa työtä, vakituisessa työsuhteessa.

– Työskentelen Phillips-Medisizella projekti-insinöörinä, eli autan projektipäällikköä suorittamaan projektin vaatimia toimenpiteitä. Käytännössä olen asiakkaiden kanssa palavereissa ja ratkaisen erilaisia ongelmia, Abu Deham kertoo.

Joensuun lähellä, Kontiolahdella sijaitseva Phillips-Medisize kehittää ja valmistaa sopimusasiakkailleen lääkinnällisiä laitteita kuten insuliinikyniä ja autoinjektoreita. Abu Dehamin urapolku yrityksen palveluksessa alkoi kesäharjoittelusta vuonna 2023.

– Hain harjoitteluun ensimmäisen kerran vuonna 2022, mutta en silloin saanut paikkaa. Seuraavana kesänä Medisizesta soitettiin minulle ja kysyttiin, haluanko tulla harjoitteluun, Abu Deham muistelee.

Kemian alan työehtosopimuksen mukaisesti harjoittelusta maksettiin palkka.

–  Minulle se merkitsee, että työntekijää arvostetaan. Jotkut yritykset työllistävät kansainvälisiä opiskelijoita, mutta eivät maksa siitä mitään. Työskentelyaika on kuitenkin pitkä. Jos työntekijä hyödyttää yritystä, pitäisi siitä saada myös jotain takaisin, Abu Deham sanoo.

Harjoittelu on opiskelijalle tärkeä mahdollisuus kehittää itseään ja osaamistaan. Vaikka palkka ei siis ole harjoittelussa pääasia, on sen saaminen Abu Dehamin mukaan silti tärkeä motivaatiotekijä.

–  Jotkut toisilla aloilla työskennelleistä kavereistani eivät saaneet omista harjoitteluistaan palkkaa, Abu Deham sanoo.

Kielitaito kehittyy puhumalla

Abu Deham on kotoisin Jordaniasta. Suomeen hänet houkutteli hyvä koulutusjärjestelmä sekä Suomeen jo aiemmin muuttaneen veljen esimerkki. Hän aloitti opintonsa etänä vuonna 2020 ja muutti Suomeen seuraavana vuonna.

– Olen viihtynyt hyvin. Talvella käyn lumilautailemassa melkein joka viikko. Pohjois-Karjalassa pääsee helposti Mustavaaran laskettelukeskukseen tai vaikka Kolille, se on upea. Jordaniaan palaan yleensä kerran vuodessa, Abu Deham kertoo.

Vaikka hän suoritti tutkintonsa englanniksi, karttui harjoittelun aikana myös suomen kieli.

–  Kaikki olivat ystävällisiä. Työkaverit opettivat minulle suomea, vaikka heille olisi ollut paljon helpompaa puhua vain englantia. He olivat hyvin kärsivällisiä, Abu Deham sanoo.

Abu Deham kiittelee Medisizen olevan erittäin hyvä työpaikka, jossa on hyvä työilmapiiri. Työn parhaaksi puoleksi hän nimeää kollegansa.

– Olemme tavallaan naimisissa työkavereiden kanssa, sillä olemme koko ajan yhdessä. On tärkeää, että työn tekemisen lisäksi meillä on hauskaa ja hyvät välit.

Toinen tärkeä asia Abu Dehamille on, että lääkinnällisiä laitteita valmistavassa yrityksessä työllä on aito vaikutus ihmisten elämään.

–  Esimerkiksi ilman insuliinikynää ihminen voi kuolla, Abu Deham sanoo.

Rotaatio-ohjelma opetti uusia taitoja

Harjoittelun jälkeen Abu Deham teki opinnäytetyönsä valmiiksi, minkä jälkeen hän sai kuuden kuukauden määräaikaisen työsopimuksen Medisizelta. Sen jälkeen hän pääsi mukaan Medisizen rotaatio-ohjelmaan, joka antaa vastavalmistuneille insinööreille mahdollisuuden tutustua yrityksen eri toimipisteisiin ja työtehtäviin.

Abu Deham työskenteli ensin puoli vuotta projekti-insinöörinä, minkä jälkeen hän vaihtoi seuraavaksi puolen vuoden jaksoksi mittausinsinööriksi. Rotaatio-ohjelman viimeiset kuusi kuukautta hän työskenteli Irlannissa Operational Excellence Engineer -nimikkeellä.

Nykyistä, vakituista pestiään projekti-insinöörinä hän pitää hyvänä ura-askeleena, joka mahdollistaa työssä kehittymisen myös jatkossa.

–  Meillä on tosi hyvät esihenkilöt, jotka tukevat työntekijöitä. Meillä on joka vuosi 360 feedback -palaveri, jonka aikana kysytään muun muassa, mitä työntekijä haluaisi tehdä tulevaisuudessa. Kehitysmahdollisuuksia on, Abu Deham kiittelee.

kuva: Yosra Abu Deham käy mielellään Joensuun kasvitieteellisessä puutarhassa Botaniassa ympäri vuoden. Marraskuussa Botanian ulkopuutarhassa järjestetään Visual Festival -valotaidetapahtuma.