Hyppää pääsisältöön

Paperin toimihenkilölakon sovittelu päättyi tiistailta tuloksettomana

Lakko jatkuu Stora Ensolla ja Metsäliitossa.

Pro Uutiset

Paperiteollisuuden toimihenkilöiden lakon ja työehtokiistan sovittelu päättyi tiistaina iltapäivällä ilman ratkaisua.

Valtakunnansovittelija Esa Lonka ei myöskään määrännyt sovitellulle uutta aikaa.

Tiistaina puolilta päivin alkaneessa tapaamisessa Ammattiliitto Pron ja Metsäteollisuuden tavoitteena oli löytää  yhteinen näkemys siitä, saadaanko paperiteollisuuteen koko alaa koskeva palkkausjärjestelmä.

Edellisen kerran kiistaa soviteltiin viime viikolla.

Tuolloin Pron puheenjohtaja Antti Rinne arvioi, että Metsäteollisuus ajaa paperitehtaisiin uutta lakkoa, kun se ei ole osoittanut aitoa halukkuutta neuvotella toimihenkilöiden kanssa.

Pro vaatii huippukuntoon trimmatuilta paperikonserneilta palkankorotuksia, jotka turvaavat toimihenkilöiden ansiokehityksen. Liitto tavoittelee matalapalkkaisia selvästi hyödyttävää sekalinjaa, jolloin yleiskorotus olisi 80 euroa tai vähintään 3,5 prosenttia.

Lakko jatkuu

Neuvottelujen vauhdittamiseksi tiistaina lakon aloitti Stora Ensolla ja Metsäliitolla noin 1 500 toimihenkilöä. Töihin he palaavat keskiviikkona 11. toukokuuta.

Myös SAK:lainen Paperiliitto ja akavalainen Ylempien toimihenkilöiden (YTN) ovat ilmoittaneet, että niiden toimihenkilötyötä paperitehtaissa tekevät jäsenet osallistuvat lakkoon. Työpaikoilla järjestöjen jäsenet pitäytyvät liittojen ilmoituksen mukaan omissa töissään eivätkä osallistu lakonalaisten toimihenkilötöiden hoitamiseen.

Metsäyhtiöt puolestaan pitävät lakkoa laittomana.

Sopimusalavastaava Jukka Hämäläinen Prosta muistuttaa, että mahdolliset seuraamukset lakosta voivat kohdistua vain liittoon, eivät koskaan yksittäiseen työntekijään: – Tästä on olemassa myös Korkeimman oikeuden tuomio.

Edellisen kerran paperiteollisuuden toimihenkilöt lakkoilivat kahden viikon ajan UPM-Kymmenessä. Töihin tuhatkunta lakkolaista palasi viime viikon keskiviikkona.

Katso videoklippi paperin luottamusmiesten lakko- ja vappuaatoksista.

Muuta aiheeseen liittyvää

Paperin toimihenkilöt lakkoon jo tiistaina (Pro Uutiset 25.4.2011)

Stora Enson ja Eforan väki marssii ulos Oulussa torstaina puoliltapäivin (Pro Uutiset 21.4.2011)

Stora Enson taloushallinto Kotkassa ja Anjalassa keskiviikkona lakkoon (Pro Uutiset 19.4.2011)

Paperin työehtokiistaa soviteltiin tiistaina (Pro Uutiset 19.4.2011)

Stora Enson ja Eforan toimihenkilöt marssivat torstaina ulos Imatralla (Pro Uutiset 14.4.2011)

Paperiteollisuuteen tulossa lakkovappu (Pro Uutiset 12.4.2011)