Hyppää pääsisältöön

Edustajisto

Edustajiston puheenjohtaja Kristiina Lindroos Pron puheenjohtaja Jorma Malisen kukitettavana.

Edustajisto

Ammattiliitto Pron korkein päättävä elin on liiton jäsenten valitsema edustajisto. Edustajisto vahvistaa Pron toimintalinjat, valitsee liiton puheenjohtajan ja valvoo hallituksen toimintaa. Lisäksi se päättää äänestys- ja vaalijärjestyksestä, jäsenmaksusta ja jäsenyhdistyksille palautettavasta jäsenmaksuosuudesta.
Hyppää suoraan sinua sivulla kiinnostavaan sisältöön

Edustajiston valitsevat vaaleilla liiton jäsenet. Edustajistoon ja hallitukseen voidaan valita edustajistovaaleissa äänioikeutettu ja vaalikelpoinen liiton jäsen. Äänioikeutettuja ja vaalikelpoisia ovat työelämässä tai työmarkkinoiden käytettävissä olevat jäsenet. 

Edustajistossa tulee olla jäseniä kultakin liiton sektorilta, niin että sektorin edustus on suhteessa sen jäsenmäärään. Enemmistövaalilla varmistetaan, että edustajistossa istuu toimihenkilöitä kaikkialta Suomesta.  Ehdokkaita vaaliin voivat asettaa liiton jäsenyhdistykset ja itsenäiset valitsijayhdistykset. Valitsijayhdistyksen voivat muodostaa vähintään kaksikymmentä saman sektorin äänivaltaista jäsentä. 

Edustajistovaalien järjestämisen periaatteet on määritelty liiton säännöissä. Yksityiskohtaisemmat määräykset annetaan edustajiston hyväksymässä äänestys- ja vaalijärjestyksessä. Edustajistovaalit käydään seuraavan kerran vuonna 2024. 

Edustajiston puheenjohtajisto 2020–2024

edustajiston puheenjohtaja, edustajisto
+358 50 364 6972
edustajiston 1. varapuheenjohtaja, edustajisto
+358 50 406 2518
edustajiston 2. varapuheenjohtaja, edustajisto
+358 50 462 2852
edustajiston 3. varapuheenjohtaja, edustajisto
+358 40 596 4044
edustajiston 4. varapuheenjohtaja, edustajisto
+358 50 329 1809

Edustajisto

Finanssisektori


Etelä-Suomi

  • Petteri Auvinen
  • Husu Pia
  • Huuhti Aino
  • Koistinen Merja
  • Mykkänen Antti 
  • Willbrant Jaana
  • Virala Petri

Itä-Suomi

  • Junkkarinen-Kosonen Kaisa
  • Muukka Eeva

Länsi-Suomi

  • Hietakangas Sirpa
  • Korvenoja Miia-Mari 
  • Pentti Anna-Mari
  • Ruusunen Hannele
  • Vuorela Hanna-Mari
  • Österberg Annamari

Pohjois-Suomi

  • Keränen Nina

 

ICT- ja viestintäsektori


Etelä-Suomi

  • Leila Aaltonen
  • Hekkala Tuomo
  • Komeza Katja
  • Moilanen Timo
  • Oja Mika
  • Penttinen Taina

Itä-Suomi

  • Jääskeläinen Tomi
  • Kiviniemi Marja-Liisa

Länsi-Suomi

  • Brander Kristian John
  • Kinnunen Juha
  • Korpi Satu
  • Kuru Riitta
  • Ståhlberg Tommi
  • Voutilainen Sanna

Pohjois-Suomi

  • Ukonaho Henri

 

Julkinen sektori

 

Etelä-Suomi

  • Ahjolinna Merica
  • Ahlbäck Jaana
  • Jäntti Kati
  • Kärhä Pentti
  • Könkö Taru
  • Pihlajaniemi Miina
  • Roth Niina
  • Siivinen Jarmo
  • Udd Heli

Itä-Suomi

  • Lehtilä Jaana
  • Luukkonen Airi
  • Mikkanen Ulla
  • Riepponen Juha

Länsi-Suomi

  • Hakalahti Taina
  • Hannula Marja-Leena 
  • Kaukonen Satu
  • Kommonen Mats
  • Kyllönen Saija
  • Peltola Jukka
  • Väntsi Riina

Pohjois-Suomi

  • Kankaanpää Ari
  • Murisoja Juha
  • Soudunsaari Katariina

 

Palvelusektori


Etelä-Suomi

  • Flander Tarja
  • Holappa Reino
  • Jämsä Juha
  • Kalenius Anu
  • Leskinen Olli-Pekka
  • Lindroos Heidi
  • Setälä Ariitta
  • Teerinen Nora

Itä-Suomi

  • Hiltunen Marja-Riitta
  • Kuusalho Pirjo
  • Vainikka Petri 

Länsi-Suomi

  • Asplund Kirsi-Maarit
  • Gröhn Sami
  • Laine Osku
  • Marttinen Petri
  • Salmi Hannu
  • Tuominen Sari
  • Oivo Martti

Pohjois-Suomi

  • Niskala Marika
  • Rakennuskoski Tiina
  • Väätäjä Ulla

 

Teollisuussektori
 

Etelä-Suomi

  • Halme Tea
  • Lohenoja Ilmari
  • Raitanen Pasi
  • Raudaskoski Outi Elina
  • Seppälä Jaana
  • Tervo Minna
  • Vieno Esa 

Itä-Suomi 

  • Haapakoski Sonja
  • Huuhka-Martikainen Henna
  • Lönnqvist-Ahvonen Sari
  • Räsänen Veli-Pekka
  • Salo Marko

Länsi-Suomi

  • Aaltojärvi Taru
  • Ahola Raimo
  • Enholm Otto
  • Halonen Jari
  • Hämeenkorpi Anne
  • Kaukinen Susanna
  • Kauppila Orvokki
  • Kokkonen Lasse
  • Korpi Kari
  • Mörönen Petri
  • Pasanen Pentti
  • Turunen Martta
  • Vihavainen Tiina

Pohjois-Suomi

  • Korpela Pekka
  • Mukkala Reima
  • Polso Päivi

 

Yleisvarajäsenet

Aakkosjärjestyksessä

AALTO

TIINA

Palvelusektori

Etelä-Suomi

AHVONEN-HARTIKAINEN

MARIA

Teollisuussektori

Etelä-Suomi

ALHO

TIIA

Palvelusektori

Etelä-Suomi

AUNELA

STELLA

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

ERONEN

MATTI

Teollisuussektori

Itä-Suomi

HAAPALA

HARRI

Julkinen sektori

Länsi-Suomi

HAGLUND

CATHARINA

ICT- ja viestintäsektori

Länsi-Suomi

HAKALA

PIRITTA

Julkinen sektori

Länsi-Suomi

HARTIKAINEN

MIKKO

Teollisuussektori

Etelä-Suomi

HEINO

MARKO

Teollisuussektori

Etelä-Suomi

HERTTUAINEN

TEPPO

Teollisuussektori

Itä-Suomi

HIITOLA

PAAVO

Palvelusektori

Pohjois-Suomi

HOKKANEN

PASI

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

HUHTALA

JUKKA

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

HURME

JUHA

Julkinen sektori

Etelä-Suomi

JUNTUNEN

HARRI

Teollisuussektori

Itä-Suomi

KAIJALAINEN

HEIKKI

Finanssisektori

Etelä-Suomi

KALLIONIEMI

MINNA

Julkinen sektori

Länsi-Suomi

KANGASNIEMI

MERJA

ICT- ja viestintäsektori

Länsi-Suomi

KANSANAHO

HEIKKI

Julkinen sektori

Länsi-Suomi

KAREINEN

KARI

ICT- ja viestintäsektori

Itä-Suomi

KATAJISTO

JOUNI

Teollisuussektori

Etelä-Suomi

KETOLA

VILLE

ICT- ja viestintäsektori

Etelä-Suomi

KIELEVÄINEN

JUKKA

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

KOIVUNIEMI

TARJA

Finanssisektori

Länsi-Suomi

KORHONEN

ULLA

Finanssisektori

Itä-Suomi

KORTELL

MARJA

Palvelusektori

Länsi-Suomi

KOSKELA

TARJA

Julkinen sektori

Itä-Suomi

KOSKELAINEN

JANNE

Julkinen sektori

Länsi-Suomi

LEHTONEN

JUHA

Teollisuussektori

Pohjois-Suomi

LEINONEN

KALLE

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

LINDSTRÖM

JANNE

Teollisuussektori

Pohjois-Suomi

LINERVO

MAARIT

ICT- ja viestintäsektori

Itä-Suomi

MENTILÄ

JANNE

Teollisuussektori

Pohjois-Suomi

MOILANEN

SAMI

Julkinen sektori

Länsi-Suomi

MÄKELÄ

SAMI

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

MÄKINEN

MARKUS

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

MÄNNISTÖ

MARI

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

MÄNTYSALO

JIRI

Palvelusektori

Etelä-Suomi

NEUVONEN

SARI

Finanssisektori

Itä-Suomi

NIKULA

VESA

ICT- ja viestintäsektori

Pohjois-Suomi

NUMMINEN

MINNA

Julkinen sektori

Pohjois-Suomi

ORAVA

ANTTI

Julkinen sektori

Länsi-Suomi

PAGANUS

TERO

Teollisuussektori

Itä-Suomi

PAKARINEN

KARI

Julkinen sektori

Itä-Suomi

PASANEN

PETRI

Palvelusektori

Pohjois-Suomi

PENTTINEN

JYRKI

Teollisuussektori

Itä-Suomi

PERÄLÄ

JARNO

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

PYLKÄS

MARJO

Julkinen sektori

Etelä-Suomi

RAILLE

ANNE

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

ROSIN

PETRA

ICT- ja viestintäsektori

Etelä-Suomi

ROSTI

TOMI

Julkinen sektori

Itä-Suomi

RUMMUKAINEN

HARRI

Teollisuussektori

Etelä-Suomi

RUOHONEN

RAULI

Palvelusektori

Etelä-Suomi

RUUSKA

PERTTI

Palvelusektori

Etelä-Suomi

SALO

NIINA

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

SANDSTRÖM

SIV

Finanssisektori

Itä-Suomi

SAVOLAINEN

KATJA

Teollisuussektori

Itä-Suomi

SIRÉN

MARJO

Julkinen sektori

Etelä-Suomi

SNELLMAN

MIIA

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

TOIVOLA

AULI

Julkinen sektori

Etelä-Suomi

TOLONEN

MINNA

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

TULILEHTO

JUUSO

Finanssisektori

Pohjois-Suomi

TUOVINEN

LARI

Teollisuussektori

Etelä-Suomi

UUSILEHTO

MAURI

Julkinen sektori

Etelä-Suomi

UUSI-RAJASALO

MIKA

Teollisuussektori

Etelä-Suomi

VALTONEN

TIMO

Julkinen sektori

Etelä-Suomi

VARJO

NIINA

Finanssisektori

Länsi-Suomi

VESTU

OLLI

Teollisuussektori

Länsi-Suomi

VIRTANEN

TOMI

Teollisuussektori

Etelä-Suomi

VORNANEN

KIRSI

Julkinen sektori

Etelä-Suomi

VUORISTO

SEPPO

Teollisuussektori

Etelä-Suomi

Mietitkö vielä, miten edetä?

Jäsenenä käytössäsi ovat kaikki asiantuntijamme.

Ota meihin yhteyttä, autamme mielellämme!

Liity jäseneksemme jo tänään!

Saat kaikki edut ja palvelut käyttöösi.

Jäsenyys sisältää ansiosidonnaisen työttömyysturvan.