Pro Uutiset /lähde: HS 30.1.2012
Työntekijä kuolee työpäivän aikana tapaturmassa, jonka aiheuttaa työnantajan huolimattomuus työturvallisuudessa. Käräjillä työnantaja saa maksettavakseen muutaman tonnin sakot. Suomessa edes ehdollinen rangaistus on harvinaisuus, kertoo Helsingin Sanomat 30.1.2012.
Aluehallintoviraston työturvallisuusasiantuntijalle tilanne on tuttu.
– Kun on kuolemantuottamus mukana, näppituntuma on, että liikutaan muutamissa kymmenissä päiväsakoissa. Työturvallisuusrikoksista voi saada ehdollistakin, mutta en ole viidentoista vuoden urani aikana sellaista nähnyt, kertoo lakimies Arto Hjelmman Vaasasta.
Työturvallisuudesta huolehtiminen laiminlyödään koska se maksaa tai viivyttää työtä. Huolimattomuuden aste vaihtelee.
– Joissain tapauksissa ollaan jo lähellä tahallisuutta, kun viranomainen on huomauttanut puutteesta, mutta sitä ei ole korjattu ja sitten sattuu tapaturma, Hjelmman sanoo.
Neuvoja työturvallisuuteen jakaa Työturvallisuuskeskus.