Hyppää pääsisältöön

Työpaikkojen palkkakartoituksesta puuttuu ytyä

Onko sinun työpaikallasi sukupuolesta johtuvia palkkaeroja? Mistä tiedät? Monella työpaikalla edes luottamusmiehet eivät saa nähdä tasa-arvosuunnitelmaa tai siihen kuuluvaa palkkakartoitusta.

Palkkakartoitus, mikä se on?

Tasa-arvolaki velvoittaa työnantajia, joiden palveluksessa on vähintään 30 työntekijää, tekemään tasa-arvosuunnitelman.

Palkkakartoitus on suunnitelman lakisääteinen osa. Sen täytyy sisältää erittely naisten ja miesten sijoittumisesta eri tehtäviin sekä kartoitus naisten ja miesten tehtävien luokituksesta, palkoista ja palkkaeroista.

Pro Uutiset/Katja Palhus

Saavatko miehet ja naiset samaa palkkaa samoista töistä sinun työpaikallasi? Yksityissektorin henkilöstöpäälliköt ja luottamusmiehet osasivat vastata kysymykseen huonosti.

– Kaikki työnantajat eivät tee tasa-arvosuunnitelmaa tai siihen kuuluvaa palkkakartoitusta, vaikka lain mukaan työpaikoilla, jotka työllistävät 30 henkilöä, suunnitelma pitäisi olla, kertoo projektipäällikkö Outi Viitamaa-Tervonen sosiaali- ja terveysministeriöstä (STM).

Palkkakartoituksen toimivuutta selvittänyt työryhmän sai loppuraporttinsa valmiiksi viime viikolla.

Raportista paljastui, että yksityinen sektori ja kirkko ovat laiskimpia tasa-arvosuunnitelman laatijoita. STM:n kyselyn tulosten mukaan yksityisen sektorin työpaikoista 57 prosentissa oli tehty tasa-arvosuunnitelma, valtion työpaikoissa 86 prosentissa, ja kirkon työpaikoista 58 prosentissa.

Palkkakartoituksesta pitäisi kirkastua, mistä palkkaa maksetaan ja onko työpaikalla sukupuolten välillä perusteettomia palkkaeroja.

– Erot palkoissa eivät saa johtua sukupuolesta, vaan osaamisesta. Jos naisten ja miesten palkoissa on eroa, pitäisi selvittää mistä se johtuu ja miten selittämätön palkkaero poistetaan, Viitamaa-Tervonen kertaa.

Palkkakartoitus on tehty, mutta..

Palkkakartoitus voidaan tehdä hyvin pintapuolisesti. Ongelma on, jos palkkakartoituksesta puuttuu palkanosien keskinäinen vertailu.

– Jos vertaillaan esimerkiksi vain keskipalkkoja, liikutaan liian yleisellä tasolla, eikä päästä kiinni siihen, mistä palkkaerot johtuvat, toteaa projektipäällikkö Outi Viitamaa-Tervonen.

Palkkakartoituksen toimivuutta selvittäneen työryhmän tiedot perustuvat sekä työnantajien että työntekijäjärjestöjen kyselytutkimuksiin, joiden tulokset hiukan poikkesivat toisistaan.

Kyselyjen vastaukset kertoivat kuitenkin, että henkilöstön edustajilla on usein vain rajallinen osallistumisoikeus tasa-arvosuunnitelman tekoon.

Puute on sekin, että palkkakartoitus tehdään, mutta saatuja tietoja ei arvioida.
– Vastaajat eivät osanneet kertoa, mitä palkkakartoituksesta on löytynyt ja mitä sen perusteella on tehty. Se viittaa siihen, että palkkakartoitusten perusteella ei ryhdytä toimenpiteisiin, Viitamaa-Tervonen kertoo.

Syksyllä aloittava uusi kolmikantainen työryhmä etsii ratkaisuja tasa-arvolain heikkouksiin ja valmistelee lakiin muutosehdotuksia. Ryhmän työ valmistuu keväällä 2013.

Lisää aiheesta:

27.8.2012 Blogi 360 astetta: Onko rahasta puhuminen rahvaanomaista?

8.3.2012 Nainen, näin saat yksityissektorilta parhaan palkan

2.3.2012 Samasta työstä sama palkka?

27.1.2012 Pro: Palkkatiedot mukaan tasa-arvosuunnitelmaan