Pro Uutiset
Elintarvikejoustopakkauksia ja pakkausmateriaaleja valmistava Amcor Flexibles Oy ilmoitti yhteistoimintaneuvotteluiden alkamisesta lokakuun alussa. Eilen päättyneiden yt-neuvotteluiden jälkeen yhtiö lakkauttaa Lieksan ja Eiran Kauttuan tehtaat ja työt loppuvat 200 työntekijältä.
Lieksan ja Kauttuan tehtaiden henkilöstön edustajat tekivät yt-neuvotteluiden aikana ehdotuksia, joilla osoitettiin, miten tehtaista olisi saatu vielä kannattavia. Amcorin luottamushenkilöiden mukaan yt-neuvotteluissa ei käsitelty vaihtoehtoja tehtaiden sulkemiselle yhteistoimintalain tarkoittamalla tavalla.
Luottamushenkilöiden mukaan henkilöstöä ei kuunneltu eikä sille luovutettu kaikkia tietoja yt-neuvotteluissa tai annettu heidän pyytämiään vastauksia.
– Vaikuttaa siltä, että päätökset tehtaiden lakkauttamisesta on tehty jo etukäteen, sillä aitoa neuvottelua vaihtoehdoista ei haluttu käydä.
Amcorin työntekijät ovat pettyneitä päätöksen lakkauttaa Lieksan ja Kauttuan tehtaat.
– Irtisanottavien työntekijöiden on erittäin vaikea työllistyä omalla alallaan, luottamushenkilöt pelkäävät.