Hyppää pääsisältöön

Ammattiliitto Pron edustajistoon valittiin naisenemmistö

Sadasta Pron uuden edustajiston jäsenestä naisia on 59 ja miehiä 41. Uusi edustajisto aloittaa työnsä marraskuun lopussa.

Edustajisto on Ammattiliitto Pron korkein päättävä elin

Pron jäsenet valitsevat edustajiston vaaleilla.

Uusi edustajisto kokoontuu ensimmäisen kerran 23. –24. marraskuuta 2012. Edustajisto valitsee itselleen puheenjohtajiston, ja liitolle puheenjohtajan sekä hallituksen.

Edustajisto vahvistaa Pron toimintalinjat, ja se vahvistaa liiton tilinpäätöksen ja päättää jäsenmaksusta ja jäsenyhdistyksille palautettavasta jäsenmaksuosuudesta.

Pron sääntöjen mukaan edustajisto kokoontuu kaksi kertaa vuodessa, tarvittaessa useammin.

Pro Uutiset

Sadasta Pron uuden edustajiston jäsenestä naisia on 59 ja miehiä 41. Suunnilleen sama tilanne vallitsee liiton jäsenkunnassa, sillä hiukan yli puolet prolaisista on naisia ja vähän alle puolet miehiä. Tulevan edustajiston keski-ikä on hiukan alle 47 vuotta.

Teollisuusektorilta valitusta 39 edustajasta naisia on 20 ja miehiä 19. Teollisuussektorin 37 varajäsenestä 19 on naisia ja 18 miehiä. Teollisuussektorin äänestysprosentti oli 16.

Palvelusektorilta valituista 26 edustajasta 14 on naisia ja 12 on miehiä. Varajäsenistä 10 on naisia ja 16 miehiä. Palvelusektorin äänestysprosentti oli 13.

Finassisektorin prolaiset jäsenet ovat yli 90-prosenttisesti naisia. Siksi ei ihmetytä, että 18 edustajiston jäsenestä 16 on naisia ja kaksi miehiä. Kaikki kahdeksan varajäsentä ovat naisia. Finanssisektorin äänestysprosentti oli 27.

Ict- ja viestintäalan 17 edustajasta 9 on naisia ja 8 miehiä. Varajäsenistä neljä on naisia ja 17 miehiä. Ict- ja viestintäalan äänestysprosentti oli 19.

Edustajistovaaleissa saivat äänestää työelämässä tai työmarkkinoiden käytettävissä olevat prolaiset, jotka oli merkitty jäsenrekisteriin 1. elokuuta 2012.

Edustajistovaaleihin asetettiin toukokuussa 252 ehdokasta, joista naisia oli 115 ja miehiä oli 137.

Loppuvuonna 2012 aloittavan edustajiston jäsenistä on tietoa Pron jäsensivuilla, jonne kirjaudutaan jäsentunnuksilla tästä.

Lue valittujen nimet

11.9.2012 Pron edustajistoon valittiin 17 edustajaa ict- ja viestintäsektorilta

11.9. 2012 Pron edustajistoon valittiin 18 edustajaa finassisektorilta

11.9.2012 Pron edustajistoon valittiin palvelusektorilta 26 edustajaa

11.9.2012 Pron edustajistoon valittiin teollisuusektorilta 39 edustajaa