Hyppää pääsisältöön

Fortum ja Neste Oil: henkilöstön palkat jäässä, johdolle korotukset

Hyvin menestyvien valtionyhtiöiden hallitusten palkkioiden korotukset ihmetyttävät henkilöstöä ja Pron puheenjohtajaa.
– Tällä hetkellä kaiken lisäarvon, jonka olemme yhdessä saaneet aikaiseksi, vievät osakkeenomistajat, johto ja hallitus, toteaa toimihenkilöiden luotto Fortumista.

Pro Uutiset/Katja Palhus

Energiayhtiö Fortumin hallituksen palkkioiden korotus kuohuttaa Fortumin toimihenkilöitä. Yritys suunnittelee hallituksen palkkioihin noin 20 prosentin korotusta vuonna 2015.

– Tuntuu erittäin epäoikeudenmukaiselta, että henkilöstön täytyy joustaa ja suostua käytännössä palkanalennuksiin, kun ja hallitus sekä johto nauttivat yhä korkeammista palkkioista ja palkoista, kertoo Fortum Oyj:n toimihenkilöiden luottamushenkilö Miira Kavonius.

Energia-alan työehtosopimuksen mukaiset palkankorotukset ovat tänä vuonna 20 euroa, mikä on alle inflaation. Korotus perustuu vuoden 2013 työllisyys- ja kasvusopimukseen, jonka yhteydessä palkansaajilta vaadittiin palkkamalttia.

– Miksi yhtiössä, jossa vuodesta toiseen tehdään todella hyvää tulosta, siitä ei näy mitään henkilöstön palkoissa, kysyy luottamushenkilö Kavonius.

Kavoniuksen mukaan Fortumin hallituksen ja johdon palkat ja palkkiot pitää sitoa henkilöstön palkankorotuskierroksiin.

– Sama prosenttikorotus kaikille. Näin yhdessä tehty yhtiön lisäarvo jakaantuu oikeudenmukaisemmin. Tällä hetkellä kaiken lisäarvon, jonka olemme yhdessä saaneet aikaiseksi, vievät osakkeenomistajat, johto ja hallitus, Kavonius toteaa.

Fortumin kahden vuoden mittainen tehostamisohjelma päättyi vuoden 2014 lopussa.  Fortumin palkkioita on muutettu viimeksi vuonna 2013.

Neste Oilin hallitukselle napakat korotukset

Öljy-yhtiö Neste Oilin hallituksen palkkioihin esitetään jopa lähes 30 prosentin korotuksia.

–        Ei ole oikein linjassa yleisen menon kanssa nuo suunnitellut korotukset, toteaa Neste Oilin luottamusmies Jouni Lappeteläinen Kilpilahdesta.

Työntekijät saivat korotukset tietoonsa yrityksen intrasta, kun tieto tuli muutenkin julkiseksi.

–        Tällä on henkilökunta hymähdellyt, että kylläpä on johdolla napakat korotukset ”kovasta työstä”.

Neste Oilin hallituksen varapuheenjohtajan palkkio nousisi 49 000 eurosta 55 000 euroon ja jäsenen 35 400 eurosta 42 000 euroon.

Neste Oilin hallituksen palkkioita on muutettu edellisen kerran seitsemän vuotta sitten eli vuonna 2008.

"Malttia johdon palkkioiden korotuksiin"

Hyvin menestyvien valtionyhtiöiden hallituspalkkioiden korotus ei saa Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Maliselta kannatusta.

– Omistajaohjausministeri Sirpa Paateron on otettava tarkasteluun hyvin menestyvien valtionyhtiöiden suhteettomat hallituspalkkioiden korotukset. Kun koko yhteiskuntaan vaaditaan palkkamalttia, menestyvien yhtiöiden hallituspalkkioiden korottaminen ei ole missään tapauksessa perustelua tällaisena aikana, sanoo Malinen.

Malisen mielestä hyvin tuottavan ja menestyvän yhtiön hallitustyö ei ole raskasta eikä edellytä muhkeita korotuksia.

-          Hyvin menestyvän yrityksen hallituksessa riittää, että hallituksen jäsen surffaa myötätuulessa. Eri asia on kriisiyhtiöiden hallituksissa tehtävä työ, kun yhtiötä yritetään pelastaa konkurssilta.  

Malisella on 15 vuoden kokemus telakkayhtiö STX Finlandin ja sen edeltäjien hallitustyöskentelystä.