Hyppää pääsisältöön

Lassila & Tikanoja keskittää – työntekijöillä pakkomuutto

L & T:n yhteyskeskukset keskitetään kolmeen kaupunkiin. Työntekijöiden vaihtoehtoina ovat muutto, pitkä työmatka tai irtisanominen.

Pro Uutiset/ Katri Kangas

Ympäristöhuoltoyhtiö Lassila & Tikanojan yhteyskeskustehtävät eli puhelinasiakaspalvelu, laskutus ja myynnin tuki keskitetään juhannukseen mennessä Tampereelle, Jyväskylään ja Helsinkiin.

Keskittäminen on lopputulema 20. tammikuuta alkaneista yt-neuvotteluista. Tuolloin yritys ilmoitti aikovansa järjestää uudelleen yhteyskeskustoiminnot sekä telemyynnin.

Yhteyskeskuksia on nyt pitkälti toistakymmentä ympäri Suomea, esimerkiksi Turussa, Oulussa, Lahdessa, Lappeenrannassa ja Joensuussa. Muilla kuin keskittämispaikkakunnilla työskenteleville 115 ihmiselle tarjotaan työtä Tampereella, Jyväskylässä ja Helsingissä. Toistaiseksi ketään ei siis irtisanota.

– Henkilökunnalla on henkilökohtaisen keskustelun jälkeen kahden viikon miettimisaika, haluaako jatkaa yhteyskeskuksen palveluksessa vai ei, luottamusmies Jaana Koskela kertoo. Keskustelut aloitettiin maanantaina.

Muutto edessä

Henkilökunnan kannalta matkassa on monta mutkaa.

– Työnantaja tarjoaa toki työtä yhteyskeskuksessa, muttei välttämättä samaa työtä. Turussa laskutuksessa työskentelevälle saatetaan tarjota asiakaspalvelutyötä Jyväskylässä, Koskela sanoo. Lisäksi yhteyskeskustoiminnot keskitetään paikkakunnittain. Esimerkiksi laskutus hoituu jatkossa Tampereella.

Osa voi selvitä pitenevällä työmatkalla, mutta usealla ainoa vaihtoehto on muutto töiden perässä uudelle paikkakunnalle. Jos töitä keskittämispaikkakunnilla ei ota vastaan, edessä on irtisanominen.

– Tietysti on se minimaalinen vaihtoehto, että talosta löytyy muita tehtäviä. Mielenkiintoinen kuvio on se, että samaan aikaan yt:iden päättymisen kanssa on palkattu toistakymmentä määräaikaista kausityöntekijää vuokrafirmalta.

Kannustimena muuttoon tai työmatkan pidentämiseen L & T kertoo tarjoavansa muutosturvaa. Koskelan mukaan yli 80 kilometrin työmatkaan siirtyvä saa 50 euroa veronalaista hyvitystä kuukaudessa 3 kuukauden ajan. Toiselle paikkakunnalle muuttava saa 200 euroa kuukaudessa 5 kuukauden ajan.

Mistä tehokkuus?

L & T:n yhteiskuntasuhdejohtaja Jorma Mikkonen kuvaili yhtiön tiedotteessa keskittämisen olevan sekä kustannustehokkainta että joustavinta.

– Se on työnantajan mielipide. En tiedä miten he sen laskevat, sillä työmäärä tai työntekijöiden määrä ei vähene. Myös tilaa keskittämispaikkakunnilla tarvitaan lisää, Koskela sanoo.

– Lisäksi motivoitunutta ja sitoutunutta henkilökuntaa jää talosta pois. Fiilikset ovat hyvin matalalla ja asiakasläheisyyttä viedään pois.

Aiheesta aiemmin:

20.01.2014 Lassila & Tikanoja saattaa potkia jopa 115 ulos