Hyppää pääsisältöön

Mediaunioni ja Pro lyömässä hynttyyt yhteen

Viestintäalan eduvalvonta tiivistyy, kun Mediaunioni MDU:n jäsenistä tulee prolaisia ensi vuoden alusta.

Aiesopimusta allekirjoittaa vasemmalta oikealle Mikko Honkanen MDU:sta, vieressä Antti Rinne Prosta, Timo Nurmi MDU:sta, Anssi Vuorio Prosta sekä Pekka Teinilä MDU:sta.

Kuva:Aila Juola

Pro Uutiset/lähde:Pron tiedote 27.5.2013

Yli parituhatta viestintäalan teknistä toimihenkilöä on liittymässä Ammattiliitto Prohon vuoden 2014 alussa. Ammattiliitot Mediaunioni MDU ja Ammattiliitto Pro ovat tänään iltapäivällä allekirjoittaneet aiesopimuksen, jonka päämääränä on MDU:n jäsenyhdistysten liittyminen Pron jäsenyhdistyksiksi 1. tammikuuta 2014 alkaen.

MDU on graafisessa teollisuudessa ja viestintäalalla työskentelevien teknisten toimihenkilöiden ja alaa opiskelevien ammattiliitto. Prohon liittyvät kaikki MDU:n 13 jäsenyhdistystä, joihin kuuluu yli 2 200 henkilöä.

– Yhdistyminen vahvistaa graafisessa teollisuudessa ja viestintäalalla työskentelevien toimihenkilöiden edunvalvontaa. Edunvalvonnan turvaamisen lisäksi ratkaisu antaa mahdollisuuden jatkossakin huolehtia jäsenistön yhteenkuuluvuudesta, puheenjohtaja Mikko Honkanen MDU:sta toteaa tyytyväisenä.

Mediaunionin jäsenet työskentelevät viestintäalalla teknisissä toimihenkilötehtävissä, esimerkiksi seuraavin nimikkein: tuotantofaktori, myyntifaktori, työnjohtaja, tuotantopäällikkö, käyttöpäällikkö, osastopäällikkö, tuotepäällikkö, tekninen johtaja, varastopäällikkö, kirjapainonjohtaja ja tuotantojohtaja.

Kierrokset kiihtyvät

Pron ict- ja viestintäsektorin johtajan Anssi Vuorion mukaan haasteet palkansaajien edunvalvonnalle ovat tulevilla sopimuskierroksilla kovia.

– Viimeksi viestintäalalla käydyt neuvottelut niin MTV:n toimihenkilöiden kuin Journalistiliiton työehtosopimuksen osalta ovat osoittaneet että entistä vahvempaa edunvalvontaa todella tarvitaan, Vuorio toteaa.

MDU:lla on Viestinnän Keskusliitto VKL:n kanssa yleissitova työehtosopimus.

– Muutosten keskiössä on vain ja ainoastaan kyky vahvistaa jäsenten työehtoja ja turvaa työelämässä, eivät entistä suuremmat liittokokonaisuudet itsessään,  puheenjohtaja Antti Rinne Ammattiliitto Prosta painottaa.

Mediaunioni MDU ja Ammattiliitto Pro ovat Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:n jäsenjärjestöjä.