Hyppää pääsisältöön

Metso potkii ulos ja ulkoistaa noin 700 työntekijää

Metso laittaa 400 kilometritehtaalle, ulkoistaa 136 henkilöä ja järjestelee eläkkeen 152 henkilölle. "Raskaat neuvottelut", toteaa toimihenkilöiden luottamusmies.



Kuva: Shutterstock

Pro Uutiset/Katja Palhus/päivitetty Rautpohjan luku klo 12

Konepajayhtiö Metson päätti yt-neuvottelut paperiliiketoiminnassa. Metso irtisanoo Suomessa yhteensä 400 henkilöä ja ulkoistaa 136 henkilön tehtävät. Eläkejärjestelyiden kautta työelämästä poistuu 152 henkilöä ja 15 sijoittuu uusiin tehtäviin Metson muihin yksiköihin.

Yritys arvioi syyskuussa, että vähennystarve on enintään noin 630 henkilöä. Vähennettävistä noin 150 tehtäviä harkittiin silloin ulkoistettaviksi.

Irtisanomisten lisäksi lomautuksia saattaa olla luvassa vuonna 2013 Juankoskella, Jyväskylässä, Järvenpäässä, Raisiossa ja Valkeakoskella.

”Luvut elävät vielä”

Rautpohja ja Järvenpää ovat Metson suurimmat yksiköt Suomessa. Suurimmat yksittäiset vähennykset iskevät niihin, Rautpohjasta vähenee 161 työpaikkaa ja Järvenpäästä 75.

– Työnantaja on ilmoittanut luvut, mutta emme tiedä keitä lukuun on laskettu. Luvut elävät vielä. Olemme etsineet töitä talon sisältä, ja ehdottaneet, että irtisanotuille voitaisiin tarjota näitä töitä talon sisältä, kertoo toimihenkilöiden luottamusmies Airi Savolainen Rautpohjasta.

Pääsääntöisesti irtisanotuilla ei ole työvelvoitetta ja työnantaja tarjoaa irtisanottaville tukea uudelleenkouluttautumiseen. Tukea tarjotaan myös oman yrityksen perustamiseen.

– Tarkoitus on, että irtisanottua ei jätetä yksin, kertoo luottamusmies Airi Savolainen.

Neuvottelut olivat erittäin raskaat luottamusmiehen näkökulmasta.

– Paikalliset neuvottelut sujuivat kuitenkin hyvässä hengessä.

Tuotekehityksestä pihistetään ensimmäistä kertaa

Metson mukaan irtisanomiset johtuvat paperiliiketoimintayksikön tarpeesta sopeuttaa valmistuskapasiteetti vastaamaan toimintaympäristön pysyviä rakenteellisia muutoksia.

– Vakuutimme, että työn vähyys ei ole jatkuvaa, vaan tilauksia tulee. Tiedämme sen kokemuksesta, ja siksi ehdotimme koko ajan lomautuksia irtisanomisten sijaan, luottamusmies Savolainen kertoo.

Huono merkki on kahden koekoneen siirtymineen yhteen vuoroon Rautpohjassa. Kaksi paperikoekonetta on pyörinyt tähän asti kahdessa vuorossa.

– Niillä ajetaan asiakkaan koeajoja ja asiakkaan raaka-aineita ja samalla kehitellään uusia tuotteita.

– Nyt vähennetään tuotekehityksen budjetista ensimmäistä kertaa, vaikka tuotekehitykseen pitäisi panostaa.

Metson syyskuinen esitys lisäosinkojen maksamisesta osakkeenomistajille samaan aikaan kun henkilöstö kutsuttiin yt-neuvotteluihin, ei ole unohtunut.

– Metson ylimmältä johdolta odottaisin yhteiskuntavastuuta, Savolainen toteaa.

Metso tavoittelee henkilöstövähennyksillä noin 25 miljoonan euron säästöjä liiketoimintojen vuosikustannuksiin.

Yt-neuvottelut koskivat yhteensä lähes 4 100 Metson Suomen-yksiköiden paperiteollisuudessa työskentelevää. Yt-neuvotteluita käytiin Jyväskylän, Järvenpään, Tampereen, Raision, Juankosken ja Valkeakosken yksiköissä.

Aiheesta aiemmin:

20.9.2012 Pron Rinne kiittelee Metso Paperin päätöstä perua lisäosingot

20.9.2012 Metso tyhjeni – mielenilmaus Järvenpäässä jatkuu maanantaihin

18.9.2012 Metson jätti-irtisanomiset järkyttävät henkilöstöä

18.9.2012 Metso aloittaa jättimäiset yt-neuvottelut – 630 ulos