TeliaSonera pidensi asiakaspalvelun päivää palkatta. Kuva: Pro viestintä, Aila Juola
Pro Uutiset/Katja Palhus
TeliaSonera Finland ilmoitti joulukuussa 2011, että Suomen asiakaspalvelussa työskentelevien toimihenkilöiden työaika pitenee puolella tunnilla. Työajan pidennystä ei hyvitetä mitenkään, joten se tarkoittaa lähes seitsemän prosentin palkanalennusta noin 500 toimihenkilölle.
Luottamusmiehet ovat yrittäneet saada työnantajaa muuttamaan kantaansa neuvottelemalla asiasta useasti.
– Työajan pidennys tulee korvata rahalla tai muulla tavoin, esimerkiksi riittävänä vapaa-aikana, toteaa toimihenkilöiden pääluottamusmies Risto Artell.
Laajakaista- ja matkapuhelinpalveluiden asiakaspalveluissa on ollut käytössä 7,5 tunnin päivittäinen työaika, joka on sisältänyt puolen tunnin ruokatunnin. Työnantaja ilmoitti joulukuussa 2011 lyhyiden yt-neuvottelujen jälkeen, että ruokatunti ei enää sisälly työaikaan.
Ammattiliitto Pro tukee Soneran asiakaspalvelussa työskenteleviä ja tulee käynnistämään pikaisesti erimielisyysneuvottelut työnantajaliitto Paltan kanssa, kertoo Pron ict-alan sopimusasiamies Karri Heikkilä.
– Pron kanta on, että kun asiakaspalvelussa on yli kolmen vuoden ajan työskennelty siten, että ruokatunti on sisältynyt työaikaan, on siitä muodostunut vakiintunut käytäntö ja työsopimuksen ehto. Työnantaja ei voi yksipuolisesti muuttaa työaikaa korvaamatta sitä toimihenkilöille, Heikkilä toteaa.