Hyppää pääsisältöön

”Tämä on RAY:n kaltaiselta hyväntekijäjärjestöltä aivan moraaliton teko”

Kuva: Shutterstock
Kuva: Shutterstock
RAY:n sopimusshoppailun kohteena olevat toimihenkilöt marssivat puolilta päivin ulos työpaikaltaan.

Pro Uutiset / Lähde: Pron tiedote

Pro uutisoi viime torstaina Raha-automaattiyhdistyksen laittomasti siirtäneen lähes 30 toimihenkilöä työntekijöiden työehtosopimukseen. Toimihenkilöiden työtehtävät säilyivät ennallaan.

RAY:n sopimusshoppailu on harvinaisen törkeää, koska toimihenkilöiden työehtosopimus on vaihdettu aivan perusteetta ja ilman mitään muutoksia työtehtävissä. Tällaista valtaa ei ole työnantajilla, sanoo Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen.

Raha-automaattiyhdistys uhkailee pääluottamusmiestä

Tämän jälkeen työnantajan otteet työpaikalla kovenivat syyttämällä pääluottamusmiestä RAY:n maineen likaamisesta ja mahdollisesti sen aiheuttamista irtisanomisista.

Nyt kun Pro on riitauttanut RAY:n toimet, siellä on otettu askel vielä vakavampaan loukkaukseen ja ryhdytty painostamaan pääluottamusmiestä. Tämä on RAY:n kaltaiselta hyväntekijäjärjestöltä aivan moraaliton teko, sanoo Malinen.

Toimihenkilöt marssivat ulos

Asiaa on yritetty ratkoa paikallisesti pääluottamusmiehen ja työnantajan välillä, mutta neuvottelut päättyivät tuloksettomina. Toimihenkilöt ovat raivostuneet siitä, että työnantaja voi yksipuolisesti laittaa täytäntöön selvästi lainvastaisen toimenpiteen. Tuohtumusta lisää se, että myös toimihenkilöiden luottamusmiehet on siirretty työntekijöiden työehtosopimukseen. Sen vuoksi siirron kohteena olevat toimihenkilöt ovat tänään puolilta päivin marssineet työpaikaltaan ulos.

Toimihenkilöt pyysivät kahdesti työnantajaa pidättäytymään työehtosopimuksen vaihtamisesta kunnes asiaan on saatu ratkaisu. RAY ei halunnut neuvotella asiasta, vaan toteutti vaihdon yksipuolisesti. Näin räikeässä työehtosopimuksen rikkomistapauksessa on ymmärrettävää, että toimihenkilöt puolustavat oikeuksiaan voimakeinoin, sanoo Malinen.

Toimihenkilöt palaavat töihin lauantaina tai maanantaina työvuorojen mukaan.

Pro on riitauttanut asian ja siitä neuvotellaan liittotasolla

Pro on riitauttanut asian, koska sen tehtävä on valvoa tekemiensä työehtosopimusten noudattamista ja soveltamisrajaa työpaikoilla. Asiasta neuvotellaan tällä hetkellä liittotasolla työnantajaliitto PALTA ry:n ja Pron välillä.

Vaikuttaa siltä, että PALTAn tavoitteena on RAY:ssa saada päänavaus asiakaspalvelutehtävissä olevien toimihenkilöiden siirtämiseksi työntekijöiden työehtosopimusten piiriin ja laajentaa se koskemaan myös muita toimialoja. Tämä heikentäisi merkittävästi toimihenkilöiden työehtoja kuten palkkaa ja työaikaa, Malinen arvioi.

Pron tavoite on, että asia saadaan ratkaistua ilman työtuomioistuinprosessia.