Oma yhdistys on paikka, jossa kohdata vertaisia, keksiä yhteistä tekemistä ja luoda yhteisiä tilaisuuksia. Voimme muistella, miten ennen on tehty, ja miettiä, miten tulevaisuudessa tehdään. Jokaisella meistä on mahdollisuus vaikuttaa siihen, millainen yhdistys palvelee meitä ja tulevaisuuttamme parhaiten.
Ammattiyhdistys tai ammattiliitto ei voi olla pelkkä jäsenpalvelu, jonka saa maksamalla jäsenmaksun. Toki palvelut ovat merkittäviä. Ammattiliitto Pro tarjoaa vahvaa edunvalvontaa niille, jotka sitä tarvitsevat, ja niille, jotka eivät vielä tiedä tarvitsevansa sitä. Jäsenmaksumme mahdollistavat tämän sekä muut jäsenpalvelut ja -edut.
Yhdessä vaikutamme työehtoihimme
Yhteistyö ja edunvalvonta eivät kuitenkaan synny itsestään. Ne perustuvat jäseniltä saatuun valtuutukseen ja panokseen. Yhdistys elää jäsentensä voimalla. Pitkät lomat, palkalliset sairausvapaat ja monet muut yhdessä sovitut asiat eivät ole itsestäänselvyyksiä. Vain järjestäytymällä voimme saada reilut sopimukset.
Tarvitsemme myös niitä, jotka kouluttautuvat edunvalvonnan erikoisosaajiksi, kuten luottamusmiehiksi. Mutta yhdistyksen olemassaoloon ja kehittämiseen tarvitaan jokaista meistä.
Sukupolvien mukana asiat muuttuvat, ja niin niiden kuuluukin muuttua. Meidän on löydettävä uusi tapa välittää seuraaville sukupolville ajatus siitä, että sen saa, mitä antaa. Ehkä olemme hiljalleen siirtymässä palvelujen ostamisesta takaisin yhdessä tekemiseen. Aika näyttää.
Me saamme yhdessä sen, mitä yhdessä toisillemme tuomme.
Kirjoittaja on Pron hallituksen jäsen ja pitkäaikainen yhdistysaktiivi