Hyppää pääsisältöön

Tule mukaan kesän Pride-tapahtumiin

Prolaiset Pride-marssilla 2024
KuvaKim Öhman
Prolaiset Pride-marssilla 2024
Tänä kesänä marssimme taas yhdessä ihmisoikeuksien ja syrjimättömän työelämän puolesta Pride-tapahtumissa. Osallistu Pride-tapahtumiin kanssamme.
Helsinki Pride 2024

Tunnelmia Helsinki Pride -tapahtumasta vuodelta 2024.

Pride 2024

Helsinki Pride keräsi noin 100 000 osallistujaa vuonna 2024. Pro oli tietenkin mukana.

Pride-kulkueessa oli paljon väkeä

Helsinki Pride on Suomen suurin ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtuma. 

Pro Pride-marssilla vuonna 2024

Tunnelmia vuoden 2024 Helsinki Pride- marssilta.

Pron Pride-viuhka Helsinki Pride-marssilla 2024

Pro näkyy tänäkin kesänä Pride-tapahtumissa ympäri Suomen.

Pron Pride-kesän avasivat Sastamala,  Kuopio, Tampere ja Helsinki kesäkuussa.  Elokuussa osallistuimme Oulu Prideen, Kokkola Prideen ja Turku Prideen. Olemme mukana vielä Jyväskylän tapahtumassa.

Tässä artikkelissa kerromme Pron Pride-tapahtumista kesällä 2025. Lue lisää tapahtumista ja liity mukaan juhlimaan kanssamme monimuotoisuutta ja yhdenvertaisuutta.

Päivitämme tietoja tapahtumista tähän artikkeliin. Viimeisin päivitys 1.9.2025.  Olemme päivittäneet tietoja  Jyväskylä Pridesta.

Syyskuussa juhlitaan Jyväskylä Pridea

Alkusyksyllä olemme mukana Jyväskylä Pridessa lauantaina 6. syyskuuta kulkueessa sekä puistojuhlassa.

Jyväskylän Pride -kulkue starttaa Kirkkopuistosta kello 12. Pron porukan löydät paikalta ennen lähtöä. Reitti kulkee Jyväskylän keskustan alueella. Puistojuhlaa vietetään kello 13–16.30 Lounaispuistossa, jossa Prolla on oma teltta.

Tervetuloa kanssamme marsseille, tunnistat meidät Pron voimajoukko-banderollista. 

Pron Pride-kesä avattiin Sastamala, Kuopio ja Manse Pridessa

Pride-kuukautta juhlitaan koko kesäkuu. Avasimme Pron Pride-kesän Sastamalassa ja Tampereella. Manse Pride -viikkoa vietettiin 9.–15.6.

Pro on Manse Priden ylpeä sponsori, ja olimme mukana lauantain kulkueessa ja Sorsapuistossa järjestettävässä puistojuhlassa 14. kesäkuuta. Prolla oli Sorsapuiston puistojuhlassa teltta.

Pro näkyi ja kuului myös Sastamala Pridessa 7. kesäkuuta sekä Kuopio Pridessa, jota juhlittiin 5.–7. kesäkuuta.

Kuopio Pride-kulkue järjestettiin lauantaina 7.6. Kuopion Seudun Pro järjesti kulkueen jälkeen Pride-​piknikin Snellmanin puistossa. 

Helsinki Pridea juhlittiin kesäkuussa

Suomen suurinta ihmisoikeustapahtumaa, kulkueeseen ja puistojuhlaan huipentuvaa Helsinki Pride -viikkoa, vietettiin tänä vuonna 23.–29. kesäkuuta. Pro on tänäkin vuonna Helsinki Priden ylpeä yhteisökumppani, ja osallistuimme tuttuun tapaan lauantain kulkueeseen 28. kesäkuuta.

Osana Helsinki Pride-viikkoa järjestimme 25.6. jäsentapahtuman, jossa somevaikuttaja Roosa Rahkonen puhui turvallisen tilan merkityksestä. Tapahtuma Rohkeus, rajat ja rauha  järjestettiin Satama Bar & Bistrossa Helsingissä.

Turvattomuutta voi tuntea töissä, kadulla, bussissa ja missä vaan, jos ei voi olla oma itsensä tai kokee olonsa uhatuksi. Mitä keinoja on turvattomuuden tunteen käsittelyyn? Entä miten voi olla itse luomassa turvallista tilaa toisille? Miten erilaisiin häirintätilanteisiin voisi oikeasti puuttua?

Roosa Rahkonen on Vuoden hyvinvointivaikuttaja 2025 ja Vuoden vastuullisuusvaikuttaja 2022. Hän on tunnettu myös mielenterveysaiheisista podcasteistaan Melkein kaikki mielestä ja Liian syvälle.

Lue lisää

 

Elokuussa osallistuimme Prideen Oulussa Kokkolassa ja Turussa

Kokkolassa Pride-​​viikkoa juhlittiin 11.–17. elokuuta. Keski-​Pohjanmaan Pro ry:n toimistolla tuunattiin Pride-asuja ja kylttejä tuunauspajassa.

Lauantaina 16. elokuuta marssimme Kokkola Pride -​​kulkueessa, ja meillä oli oma teltta Kokkola Pride -​​puistojuhlassa Länsipuistossa.

Oulussa Pride-​viikkoa juhlittiin 4.–10. elokuuta. Marssimme Oulu Pride -​kulkueessa 9. elokuuta, ja Prolla oli puistojuhlassa tänäkin vuonna oma teltta.

Lauantaina 30. elokuuta marssimme Turku Pride -​​kulkueessa. Turku Pride -​​puistojuhlaa vietettiin Puolalanpuistossa, jossa Prolla oli oma teltta.

Kiitos mukana olleille! 

 

Kiinnostuitko?

Sastamala Pride, Petri Jokiranta

Kuopio Pride [email protected]

Manse Pride, Petri Jokiranta

Helsinki Pride, Tanja Lehtoranta

Oulu Pride, Taisto Palola

Kokkola Pride, Tommi Ståhlberg

Turku Pride, Heidi Laiho tai Tiina Arjalahti

Jyväskylä Pride, Annu Tamminen

Helsinki Pride -kumppani
Olemme Helsinki Pride
-yhteisökumppani.
Manse Priden logo
Olemme Manse Priden sponsori.